Wyrok NSA z dnia 20 marca 2013 r., sygn. I OSK 2036/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska (spr.) Sędziowie NSA Elżbieta Kremer del. NSA Jerzy Stankowski Protokolant sekretarz sądowy Paweł Florjanowicz po rozpoznaniu w dniu 20 marca 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 czerwca 2011 r. sygn. akt IV SA/Wa 610/11 w sprawie ze skargi M.T. na decyzję Głównego Geodety Kraju z dnia [...] lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej zatwierdzenia zaktualizowanej klasyfikacji gruntów uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 17 czerwca 2011 r. sygn. akt IV SA/Wa 610/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. T. na decyzję Głównego Geodety Kraju z dnia [...] lutego 2011 r. nr [...], którą utrzymana została w mocy decyzja Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego Województwa Mazowieckiego z dnia [...] października 2010 r. nr [...]. Decyzjami tymi odmówiono stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Dzielnicy Warszawa Praga-Południe z dnia [...] listopada 1976 r. nr [...] w sprawie zatwierdzenia zaktualizowanej klasyfikacji gruntów na terenie rejonu urbanistycznego [...] w części dot. działek nr 95/12, 106/2, 107/3, 108/2, 109/1, 109/2, 110/2 i 110/3 z obrębu 3-1-22.
W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd przedstawił następująco stan sprawy:
M. T., wnioskiem z 8 lutego 2009 r., wystąpiła o stwierdzenie nieważności ww. decyzji Naczelnika Dzielnicy z [...] listopada 1976 r. jako obejmującej klasyfikacją grunty nie będące ani leśnymi, ani rolnymi, Wojewódzki Inspektor decyzją z dnia [...] czerwca 2009 r. odmówił stwierdzenia nieważności, decyzja ta została uchylona do ponownego rozpoznania przez Głównego Geodetę, decyzją z dnia [...] listopada 2009 r., następna decyzja Wojewódzkiego Inspektora z dnia [...] marca 2010 r. ponownie została uchylona przez Głównego Geodetę decyzją z [...] czerwca 2010 r. i w wyniku kolejnego rozpoznania wniosku zostały wydane wskazane na wstępie decyzje - Wojewódzkiego Inspektora z [...] października 2010 r., Głównego Geodety z [...] lutego 2011 r. odmawiające stwierdzenia nieważności decyzji z [...] listopada 1976 r. W ponownym postępowaniu nadzorczym organy ustaliły, iż decyzja z 1976 r. orzekała o zaktualizowanej klasyfikacji gruntów wykonanej w 1976 r. przez klasyfikatora Jerzego Skowrońskiego, uwidoczniona na mapie sporządzonej w 1976 r. i sprawdzona na gruncie przez inspektora ds. klasyfikacji Wojewódzkiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych L. P., a treść decyzji i mapa nie wskazują, aby została nią dokonana zmiana rodzaju użytków gruntowych. Znajdująca się w aktach sprawy mapa sporządzona dnia 10 lutego 1976 r. potwierdza fakt, że w operacie ewidencji gruntów i budynków na obszarze nieruchomości jako użytek gruntowy wykazywany był las i grunty leśne, a w aktach znajdują się inne dowody uprawdopodobniające leśny charakter użytków gruntowych, a mianowicie kopia "ewidencji prywatnych terenów zalesionych dz. Praga Południe" z 1968 r., protokół sprawdzenia klasyfikacji gruntów sporządzony 13 kwietnia 2004 r., w którym biegły wiek drzew na działkach szacuje na ok. 45 lat. Fakt istnienia rozbieżnych dowodów, upływ czasu oraz niekompletność dokumentacji nie pozwalają bez wątpliwości uznać, że w 1976 r. grunty nie podlegały klasyfikacji, na co wskazuje M. T.. Organy podjęły działania mające na celu ustalenie czy wyniki, przeprowadzonej prawdopodobnie w latach 50-tych XX wieku, glebowej klasyfikacji gruntów na terenie Warszawy-Wawra były zatwierdzone i wydane były orzeczenia o ustaleniu klasyfikacji gruntów, jednak nie udało się odnaleźć żadnej dokumentacji archiwalnej, w tym planu klasyfikacyjnego i orzeczenia w sprawie klasyfikacji sprzed 1964 r. W takiej sytuacji nie można ustalić czy były wcześniejsze klasyfikacje gruntów na terenie działek, brak dowodów wyklucza zatem możliwość stwierdzenia rażącego naruszenia prawa. Z kolei jeśli idzie o nienależyte doręczenie decyzji w 1976 r., a przez to nie wejście jej do obiegu prawnego to żądanie uznania bezskuteczności decyzji nie mieści się w trybie stwierdzenia nieważności decyzji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty