11.09.2013 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 11 września 2013 r., sygn. I GSK 796/13

Celne postępowanie; Celne prawo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała (spr.) Sędziowie NSA Stanisław Gronowski Małgorzata Korycińska Protokolant Patrycja Kozłowska po rozpoznaniu w dniu 11 września 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej G. Spółki z o.o. w C. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 21 marca 2013 r. sygn. akt III SA/Gd 14/13 w sprawie ze skargi G. Spółki z o.o. w C. na czynność Naczelnika Urzędu Celnego w G. w przedmiocie zatrzymania towarów postanawia: oddalić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem, objętym skargą kasacyjną, odrzucił skargę G. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w C. oraz zwrócił skarżącej uiszczony wpis w sprawie ze skargi Spółki na czynność Naczelnika Urzędu Celnego w G. w przedmiocie objęcia towarów depozytem celnym.

Wyjaśniając powody odrzucenia skargi Sąd I instancji wskazał, że w dniu [...] października 2012 r. agencja celna M. Sp. z o.o. z siedzibą w W., reprezentująca skarżącą Spółkę, zgłosiła do procedury tranzytu towar - zabawki z tworzyw sztucznych (zestawy klocków) w ilości 800 szt. w Oddziale Celnym Terminal Kontenerowy w G..

Protokołem o zawieszeniu zwolnienia lub zatrzymania towaru z dnia [...] listopada 2012 r. Naczelnik Urzędu Celnego w G., na podstawie art. 9 rozporządzenia Rady (WE) nr 1383/2003 z dnia 22 lipca 2003 r. dotyczącego działań organów celnych skierowanych przeciwko towarom podejrzanym o naruszenie niektórych praw własności intelektualnej oraz środków podejmowanych w odniesieniu do towarów, co do których stwierdzono, że naruszyły takie prawa (Dz. U. UE. L. 03.196.7) w związku z art. 58 ust. 2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. U. UE. L. 92.302.1 ze zm., dalej: WKC), zatrzymał objęty towar na okres 10 dni roboczych oraz wezwał skarżącą Spółkę do wydania tego towaru. Podstawą takiego działania było podejrzenie naruszenia praw własności intelektualnej firmy L. A.S. W protokole zaznaczono, że jeżeli w określonym w protokole terminie urząd celny nie zostanie powiadomiony o wszczęciu postępowania mającego ustalić, czy nastąpiło naruszenie prawa własności intelektualnej na mocy prawa krajowego, towary zostaną dopuszczone lub ich zatrzymanie zostanie zakończone. Okres ten może być przedłużony o maksymalnie 10 dni roboczych w stosownych przypadkach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty