20.09.2013 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 20 września 2013 r., sygn. II GZ 519/13

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zofia Borowicz po rozpoznaniu w dniu 20 września 2013 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia D. P. G. Sp. z o.o. w W. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 17 czerwca 2013 r., sygn. akt VI SA/Wa 1573/13 w zakresie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi S. C. z siedzibą w T. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia patentu na wynalazek postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie i przekazać wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. postanowieniem z dnia 17 czerwca 2013 r., sygn. akt VI SA/Wa 1573/13, na wniosek S. C. z siedzibą w T. (dalej: skarżący) wstrzymał wykonanie decyzji Urzędu Patentowego RP z dnia [...] grudnia 2012 r., [...] unieważniającej patent nr [...] pt.: "Sposób i urządzenie dekodujące obraz filmowy".

W uzasadnieniu wydanego orzeczenia Sąd wywiódł, że skarżący dowodząc niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków wskazał, iż niewstrzymanie wykonania decyzji spowoduje utratę przez niego uprawnienia, wynikającego z prawa do patentu a w konsekwencji uniemożliwi mu skorzystanie z tego prawa. Nadto skarżący stwierdził, że taka sytuacja doprowadzi do tego, iż będzie musiał godzić się na ingerencję podmiotów trzecich w stworzony przez siebie wynalazek. A to z kolei niewątpliwie osłabi pozycję gospodarczą jego firmy, co będzie skutkować negatywną informacją, adresowaną przede wszystkim do potencjalnych jego kontrahentów i inwestorów. Skarżący wskazał też, że wskutek wydanej decyzji nie będzie mógł w negocjacjach uzurpować sobie prawa do tego rozwiązania, co spowoduje trudne, wręcz niemożliwe do odwrócenia skutki w przyszłości. Skarżący podniósł, że proces odbudowy jego wizerunku - w szczególności renomy, która opiera się na tworzeniu innowacyjnych produktów, będzie niewątpliwie kosztowny, czasochłonny i żmudny. Sąd podkreślił, iż w ocenie skarżącego unieważnienie patentu ma bezpośrednie przełożenie na wartość jego przedsiębiorstwa. W przypadku niewstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji wartość nie tylko prawna, ale i ekonomiczna przedmiotowego patentu diametralnie spadnie, a wręcz nie będzie on miał żadnej wartości ekonomicznej co automatycznie przełoży się na wartość przedsiębiorstwa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty