Wyrok NSA z dnia 15 października 2013 r., sygn. II GSK 948/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia NSA Magdalena Bosakirska Sędzia del. WSA Mirosław Trzecki (spr.) Protokolant Beata Cisek-Chojnacka po rozpoznaniu w dniu 15 października 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 24 stycznia 2012 r. sygn. akt V SA/Wa 2099/11 w sprawie ze skargi A. K. na rozstrzygnięcie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie pomocy finansowej ze środków z budżetu Unii Europejskiej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 24 stycznia 2012 r. uchylił zaskarżone rozstrzygnięcie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawarte w piśmie z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania pomocy finansowej ze środków unijnych.
Podstawą rozstrzygnięcia Sądu stanowiły następujące ustalenia faktyczne oraz rozważania prawne.
W dniu [...] grudnia 2010r. A. K.-L. złożyła wniosek o przyznanie pomocy w ramach działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Wnioskowi został nadany numer [...].
Pismem z dnia [...] marca 2011 r. wnioskodawczyni została wezwana do uzupełnienia wniosku i złożenia wyjaśnień w zakresie określonym w jego 11 punktach. Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek przesyłając pismem datowanym na dzień [...] kwietnia 2011 r. (data wpływu do Agencji [...] kwietnia 2011r.) poprawione strony wniosku i planu działania. Wskazała, iż powierzchnia upraw podana do strat powodziowych różni się w porównaniu z wnioskiem o dopłaty obszarowe, ponieważ użytkuje pole bez umowy dzierżawy, a w Urzędzie Gminy nie szacowano strat powodziowych na powierzchniach nieudokumentowanych. Szkółka zaś to teren, na którym są posadzone wiosną podkładki 90x30 cm; latem są okulizowane oczkami odmian szlachetnych. W następnym roku wiosną są ścinane i wyrastają drzewka zwane okulantami. Jeżeli są zostawione na rok dłużej dają drzewka tzw. dwuletnie. Matecznik podkładek wegetatywnych to uprawa, na której podkładki wegetatywne sadzi się w rozstawie 120-150x15-30 cm. W następnym roku ścina się je nad ziemią, a wyrosłe pędy obsypuje kilkakrotnie trocinami, korą i ziemią, a późną jesienią odgarnia się i odcina ukorzenione podkładki. Uprawa trwa kilkanaście lat.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty