Wyrok NSA z dnia 3 grudnia 2013 r., sygn. II GSK 1568/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska (spr.) Sędzia del. WSA Zbigniew Czarnik Protokolant Jerzy Stelmaszuk po rozpoznaniu w dniu 3 grudnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 28 marca 2012 r. sygn. akt I SA/Gd 159/12 w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 22 grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z 28 marca 2012 r. sygn. akt I SA/Gd 159/12 oddalił skargę M. S. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 22 grudnia 2011 r. nr w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy :
W dniu 11 lipca 2012 r. M. S. złożył wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o umorzenie należności z tytułu składek za okres od stycznia 2008 r. do maja 2011 r., który uzasadnił trudną sytuacją finansową spowodowaną niskimi dochodami z działalności gospodarczej, ciężką chorobą syna i związanymi z tym wydatkami oraz zaciągniętymi kredytami.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych decyzją z 18 października 2011 r. odmówił M. S. umorzenia należności z tytułu składek za wspomniany okres. W uzasadnieniu decyzji organ powołał się na art. 28 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm., dalej u.s.u.s.), zgodnie z którym należności z tytułu składek mogą być umarzane tylko w przypadku ich całkowitej nieściągalności. W przypadku wnioskodawcy żadna z wymienionych w powołanym przepisie przesłanek nie wystąpiła. Z sytuacji majątkowej wnioskodawcy ustalonej na podstawie załączonej do wniosku dokumentacji wynika, że jest on właścicielem lokalu mieszkaniowego w T. oraz samochodów osobowych i autobusu do wykonywania działalności gospodarczej. Oznacza to, że ZUS może dokonać zabezpieczenia należności poprzez ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomości lub zastawu na rzeczach ruchomych. Ponadto organ zauważył, że wnioskodawca otrzymuje świadczenie rentowe, z którego prowadzona jest egzekucja przez Dyrektora Oddziału ZUS w G. Zdaniem organu, skoro wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i osiąga z tego tytułu dochód, to jest w stanie spłacić zadłużenie z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne w ratach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty