Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2013 r., sygn. I GSK 1566/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska Sędziowie NSA Joanna Kabat-Rembelska (spr.) Joanna Sieńczyło - Chlabicz Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej H. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 20 czerwca 2012 r. sygn. akt III SA/Gl 1946/11 w sprawie ze skargi H. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia 23 września 2011 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od H. W. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z 20 czerwca 2012 r. sygn. akt III SA/Gl 1946/11 oddalił skargę H. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z 23 września 2011 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej wymiaru należności celnych oraz podatku od towarów i usług.

Sąd pierwszej instancji orzekł w następującym stanie sprawy:

Naczelnik Urzędu Celnego w R. decyzją z 18 czerwca 2010 r. określił dla towaru ujętego w zgłoszeniu celnym z 13 stycznia 2006 r.: niezaksięgowaną kwotę długu celnego, prawidłową kwotę podatku od towarów i usług, dokonał retrospektywnego zaksięgowania oraz wezwał do zapłaty łącznej kwoty 22.849 PLN stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą należności prawnie należnych a kwotą określoną przez zgłaszającego w zgłoszeniu celnym.

Przed wydaniem decyzji Naczelnik Urzędu Celnego wystąpił do Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA - Wydział Ochrony Informacji Niejawnych w Warszawie z wnioskiem o udostępnienie danych ze zbioru danych osobowych dotyczących H.W. i P. G..

Postanowieniem z 29 marca 2010 r. Naczelnik Urzędu Celnego, po uzyskaniu informacji o miejscu stałego pobytu P. G. oraz H. W., wszczął z urzędu postępowanie w sprawie. Organ doręczył postanowienie o wszczęciu postępowania w trybie art. 83 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. Prawo celne (Dz. U. 2013 poz.727 ze zm., dalej "p.c."). W związku z tym w dniu 29 marca 2010 r. dokonano wywieszenia postanowienia na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Celnym w R. na okres 14 dni. Po upływie czternastodniowego terminu organ wydał decyzję z 26 sierpnia 2010 r. Decyzja Naczelnika Urzędu Celnego w R. stała się ostateczna w związku z niewniesieniem odwołania przez strony postępowania. H. W. (dalej: skarżący) pismem z 31 marca 2011 r. złożył wniosek o stwierdzenie nieważności 12 decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w R. określających kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług, w tym decyzji z 18 czerwca 2010 r. Zdaniem skarżącego decyzja ostateczna organu pierwszej instancji została wydana z rażącym naruszeniem prawa, gdyż stosownie do art. 247 § 1 pkt 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm., dalej O.p.), Naczelnik Urzędu Celnego wydał rozstrzygnięcie bez prawidłowo wszczętego i przeprowadzonego postępowania w sprawie, skutkiem czego powinno być stwierdzenie nieważności wspomnianej decyzji. Wskazał, że dla skutecznego wszczęcia postępowania, zgodnie z art. 165 § 1, § 2 i § 4 O.p., konieczne jest doręczenie stronie postanowienia o wszczęciu postępowania, a w rozpoznawanej sprawie postanowienie zostało uznane za doręczone w trybie art. 83 P.c. W tym samym trybie doręczono skarżącemu zawiadomienie o możliwości zapoznania się z aktami postępowania oraz decyzję z 18 czerwca 2010 r. Podkreślono, że art. 73 ust. 1 P.c. określa przepisy O.p., jakie mają zastosowanie w postępowaniu celnym, odpowiednio art. 12 oraz dział IV, z uwzględnieniem zmian wynikających z Prawa celnego, co powoduje, że należy uwzględniać regulację art. 82 i art. 83 P.c. jednakże w literalnym brzmieniu. Przepis ten odnosi się do "osoby nieznanej", a skarżący tego warunku nie spełnia. Nie był osobą nieznaną z miejsca pobytu lub adresu, a podjęte przez organy celne działania mające na celu skuteczne, osobiste doręczenie mu postanowienia o wszczęciu postępowania oraz decyzji były niewystarczające. Strona składająca wniosek przedłożyła także aktualny adres zamieszkania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty