Wyrok NSA z dnia 29 października 2013 r., sygn. I GSK 1226/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska (spr.) Sędziowie NSA Jan Bała Marzenna Zielińska Protokolant Michał Sikora po rozpoznaniu w dniu 29 października 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "I" Spółki z o.o. w Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Ł. z dnia 9 maja 2012 r. sygn. akt III SA/Łd 219/12 w sprawie ze skargi "I." Spółki z o.o. w Ł. na decyzję Dyrektora Izby [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od "I." Spółki z o.o. w Łodzi na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Ł. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Ł. wyrokiem z 9 maja 2012 r., sygn. akt III SA/Łd 219/12, oddalił skargę I. Sp. z o.o. w Łodzi na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z 10 stycznia 2012 r. nr w przedmiocie określenia niezaksięgowanej kwoty długu celnego.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym:
W dniu 8 grudnia 2008 r. I. Sp. z o. o. z siedzibą w Ł. (dalej skarżąca) dokonała zgłoszenia celnego towaru pochodzącego z Chin, opisanego jako "zabawki przedstawiające zwierzęta". Do zgłoszenia celnego załączono m.in. kopię faktury handlowej z 20 września 2008 r. o nr 257, na podstawie której zadeklarowano łączną wartość zgłoszonych towarów w wysokości 1070,64 USD. Skarżąca zaklasyfikowała powyższy towar do kodu CN 9503 00 49.
Naczelnik Urzędu Celnego I w Ł. decyzją z 25 października 2011 r. uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie klasyfikacji taryfowej towaru i zaklasyfikował towar do kodu CN 9503 00 69 oraz określił niezaksięgowaną kwotę długu celnego w wysokości 161 zł. W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wyjaśnił, że towar objęty zgłoszeniem celnym stanowi zabawkę układankę wykonaną z tworzywa sztucznego składającą się z czterech klocków w różnych kształtach i kolorach oraz pojemnika z odpowiednimi otworami i ruchomym elementem w kształcie głowy hipopotama. Biorąc pod uwagę, że zasadniczy charakter importowanemu produktowi nadaje funkcja układanki należało go zaklasyfikować do kodu CN 9503 00 69 ze stawką celna erga omnes w wysokości 4,7 % wartości celnej towaru. Jednocześnie organ podkreślił, że towary zaklasyfikowane do kodu CN 9503 00 49 nie spełniają żadnej dodatkowej funkcji (układanka), przypominają postacie ludzkie lub zwierząt i są pakowane pojedynczo lub po kilka sztuk bez żadnych dodatkowych elementów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty