Wyrok NSA z dnia 28 listopada 2013 r., sygn. II GSK 1054/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia NSA Magdalena Bosakirska (spr.) Sędzia NSA Stanisław Gronowski Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 28 listopada 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. P. C. "M." S.A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 27 stycznia 2012 r. sygn. akt VI SA/Wa 2238/11 w sprawie ze skargi Z. P. C. "M." S.A. w W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] maja 2011 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 27 stycznia 2012 r., sygn. akt VI SA/Wa 2238/11 oddalił skargę Z. P. C. M. S.A. w W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] maja 2011 r., nr [...] unieważniającą prawo ochronne na znak towarowy słowny MIESZKO DELICE nr R 200036.
I
Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.
Decyzją z dnia [...] stycznia 2008 r. Urząd Patentowy RP udzielił Z. P. C. M. S.A. w W. (dalej zwana M. S.A.) prawa ochronnego na znak towarowy słowny MIESZKO DELICE nr R 200036, z pierwszeństwem od dnia 30 czerwca 2006 r., przeznaczony do oznaczania towarów w klasie 30 klasyfikacji nicejskiej: kawa, kawa nienaturalna, herbata, kakao, ryż, tapioka, sago, mąka i produkty zbożowe, chleb, wyroby cukiernicze i słodycze, lody, miód, melasa (syropy), drożdże, proszek do pieczenia, sól, musztarda, ocet, sosy (przyprawy), przyprawy, lód.
Sprzeciw wobec powyższej decyzji wniosła do Urzędu Patentowego RP w ustawowym terminie L. P. S.A. w W.
W podstawie prawnej sprzeciwu podano art. 132 ust. 2 pkt 2 oraz art. 132 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (tekst jednolity: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.), dalej: "p.w.p.".
Wnosząca sprzeciw wyjaśniła, że jest uprawniona do słownego, renomowanego i powszechnie znanego znaku DELICJE nr R 70513 zarejestrowanego z pierwszeństwem od dnia 4 stycznia 1991 r. i przeznaczonego do oznaczania pieczywa cukierniczego. Wskazała na pozycję rynkową i uznanie jakim cieszą się towary opatrywane przeciwstawionym znakiem towarowym. W jej ocenie w wyniku nieustannie podejmowanych działań marketingowych znak ten przed datą zgłoszenia znaku towarowego MIESZKO DELICE był rozpoznawalny przez blisko 100% przeciętnych odbiorców i utożsamiany z wysoką jakością samego produktu. Do akt dołączono dowody na okoliczność renomy znaku towarowego DELICJE. L. P. S.A. podała, że silna pozycja znaku towarowego DELICJE została potwierdzona w orzecznictwie Urzędu Patentowego RP oraz WSA.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty