28.11.2013 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 28 listopada 2013 r., sygn. II GSK 1136/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia NSA Magdalena Bosakirska Sędzia NSA Stanisław Gronowski (spr.) Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 28 listopada 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 21 grudnia 2011 r. sygn. akt VI SA/Wa 1680/11 w sprawie ze skargi Z. P. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 21 grudnia 2011 r., sygn. akt VI SA/Wa 1681/11, wydanym w sprawie ze skargi Z. P. na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, oddalono skargę.

Wyrok zapadł na tle następującego stanu faktycznego sprawy:

Z. P., zwany dalej "skarżącym", zgłosił do ochrony w Urzędzie Patentowym RP, z pierwszeństwem z dniem 26 września 2002 r., wzór przemysłowy pt. "Teczka na dokumenty" o numerze [...].

W dokumentacji zgłoszeniowej wzór przemysłowy został określony jako teczka na dokumenty w kształcie prostokąta, zawierająca część wierzchnią i spojenia, której zewnętrzne płaszczyzny pokryte są folią galanteryjną polipropylenową (PP). Folią PP pokryte są też krawędzie, a także "płaszczyzny wewnętrzne teczki, gdzie tworzą paski o określonej szerokości". Ponadto teczka ta ma zamknięcie w postaci zamka zatrzaskowego i rączkę umożliwiającą trzymanie.

Według skarżącego, nowość wzoru przemysłowego polega na pokryciu teczki folią polipropylenową, która zapobiega efektowi odblaskowemu (olśnieniu). Taki efekt daje pokrycie teczki na dokumenty folią galanteryjną, która nie odbija światła.

W dniu 7 marca 2008 r. "B." Sp. z o.o. z siedzibą w W. wystąpiła do Urzędu Patentowego RP z wnioskiem o unieważnienie prawa z rejestracji omawianego wzoru przemysłowego. Z identycznym wnioskiem w dniu 13 marca 2008 r. wystąpiła "E. P." Sp. z o.o., z siedzibą w K. Jako podstawę wniosku wskazano przepisy art. 102, art. 103 i art. 104 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.), zwanej "p.w.p." Wnioskodawcy zarzucili brak nowości i oryginalności spornego wzoru. Swój interes prawny w złożeniu wniosku o unieważnienie prawa z rejestracji wywodzili z faktu produkcji i wprowadzenia do obrotu gospodarczego teczek na dokumenty o cechach objętych spornym prawem z rejestracji, a zatem sporny wzór przemysłowy ogranicza swobodę działalności gospodarczej. Jak wskazali są konkurentami na rynku w stosunku do skarżącego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp