Wyrok NSA z dnia 24 października 2013 r., sygn. I GSK 1419/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędziowie NSA Tadeusz Cysek Maria Myślińska (spr.) Protokolant Monika Tutak-Rutkowska po rozpoznaniu w dniu 24 października 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej F. G. Spółki z o.o. w Ś. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 4 lipca 2012 r. sygn. akt III SA/Wr 77/12 w sprawie ze skargi F. G. Spółki z o.o. w Ś. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od F. G. Spółki z o.o. w Ś. na rzecz Dyrektora Izby Celnej we W. 135 (sto trzydzieści pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. wyrokiem z dnia 4 lipca 2012 r., sygn. akt III SA/Wr 77/12, oddalił skargę F. G. Spółki z o.o. w Ś. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] grudnia 2011 r. w przedmiocie określenia kwoty długu celnego, z następującym uzasadnieniem.
Zgłoszeniem celnym z dnia [...] listopada 2008 r., nr [...], F. G. Spółka z o.o. (dalej: skarżąca) zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu rolety bambusowe, klasyfikując je według kodu TARIC 4420 90 99 00. W wyniku kontroli przedmiotowego zgłoszenia celnego Naczelnik Urzędu Celnego w W. wszczął z urzędu postępowanie celne. Korzystając z możliwości wypowiedzenia się w sprawie, skarżąca złożyła pismo z dnia [...] września 2011 r., dołączając do niego kserokopie zgłoszeń celnych z dnia [...] lutego 2005 r., [...] maja 2005 r. i [...] lipca 2005 r.
Decyzją z dnia [...] października 2011 r. Naczelnik Urzędu Celnego w W. określił kwotę cła podlegającą retrospektywnemu zaksięgowaniu, zawiadomił o retrospektywnym zaksięgowaniu tej kwoty oraz wezwał do jej zapłaty wraz z odsetkami. W uzasadnieniu podniesiono, że skarżąca dokonała nieprawidłowej klasyfikacji taryfowej importowanych rolet bambusowych, stosując stawkę celną erga omnes 0%. W ocenie organu I instancji, w rozpoznawanej sprawie sprowadzony towar powinien zostać zaklasyfikowany jako wyroby z bambusa z zastosowaniem kodu TARIC 4602 11 00 90 i stawką erga omnes w wysokości 3,7 %. W konsekwencji określono kwotę długu celnego, a ponieważ kwota wynikająca z długu celnego została zaksięgowana na podstawie nieprawidłowego kodu taryfy celnej podanego w zgłoszeniu celnym, to zgodnie z art. 65 ust. 5 ustawy z 19 marca 2004 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 68, poz. 622), za zasadne organ uznał pobranie odsetek od niezaksięgowanej i niepobranej na podstawie zgłoszenia celnego kwoty należności wynikającej z długu celnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty