03.12.2013

Wyrok NSA z dnia 3 grudnia 2013 r., sygn. II GSK 1153/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Sędziowie NSA Janusz Zajda del. WSA Inga Gołowska Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej V. S. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 26 stycznia 2012 r. sygn. akt III SA/Kr 615/11 w sprawie ze skargi V. S. Spółki z o.o. w W. na decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w K. z dnia [...] stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie wyrejestrowania automatów do gier o niskich wygranych postanawia: 1. uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w K. do ponownego rozpoznania; 2. zasądza od Naczelnika Urzędu Celnego w K. na rzecz V. S. Spółki z o.o. w W. 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

I

Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. oddalił skargę V. S. Sp. z o.o. w W. na akt Naczelnika Urzędu Celnego w K. z dnia [...] stycznia 2011 r. w przedmiocie wyrejestrowania automatów do gier o niskich wygranych.

Stan sprawy przyjęty przez Sąd I instancji przedstawiał się następująco:

Objętym skargą aktem Naczelnik Urzędu Celnego w K. poinformował skarżącą spółkę, że w związku z wygaśnięciem zezwolenia na urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych z dnia [...] lipca 2004 r., nr [...], dokonał wyrejestrowania sześciu sztuk automatów do gier.

Skarżąca niezgadzając się z tym stanowiskiem, w piśmie z dnia 21 lutego 2011 r., zarzuciła organowi błędną wykładnię obowiązujących przepisów.

W odpowiedzi Naczelnik Urzędu Celnego w K. podtrzymując swoje stanowisko wyjaśnił, że zgodnie z art. 129 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540, dalej: ustawa o grach hazardowych) działalność w zakresie gier na automatach o niskich wygranych oraz gier na automatach urządzanych w salonach gier na automatach na podstawie zezwoleń udzielonych przed dniem wejścia w życie ustawy jest prowadzona na podstawie przepisów dotychczasowych. Organ podkreślił, że art. 138 ust.1 ustawy o grach hazardowych nie dopuszcza możliwości przedłużania zezwoleń na urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych. Oznacza to, że każde zezwolenie wygasa z mocy prawa z upływem okresu, na jaki zostało udzielone. Wskazał ponadto, że zgodnie z § 10 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 czerwca 2003 r. w sprawie warunków urządzania gier i zakładów wzajemnych (Dz. U. Nr 102, poz. 946 ze zm., dalej: rozporządzenie w sprawie warunków urządzania gier i zakładów wzajemnych), poświadczenie rejestracji, stwierdzające uprawnienia określonego podmiotu do wprowadzenia do eksploatacji i użytkowania automatu lub urządzenia do gier, traci ważność wraz z wygaśnięciem zezwolenia, o którym mowa w art. 24 ust. 1, 1a i 1b ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach losowych i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 1992 r., Nr 68, poz. 341 ze zm., dalej: ustawa o grach losowych i zakładach wzajemnych). Wygaśnięcie zezwolenie z dnia 22 lipca 2004 r. spowodowało w ocenie organu konieczność wyrejestrowania automatów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne