Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2013 r., sygn. II GSK 1363/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Magdalena Bosakirska Sędziowie NSA Stanisław Gronowski (spr.) del. WSA Zbigniew Czarnik Protokolant Michał Stępkowski po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej C. I. Spółki z o.o. w O. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 3 kwietnia 2012 r. sygn. akt VI SA/Wa 17/12 w sprawie ze skargi C. I. Spółki z o.o. w O. W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżoną decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...]; 3. zasądza od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz C. I. Spółki z o.o. w O. W. kwotę 2650 (dwa tysiące sześćset pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 3 kwietnia 2012 r., sygn. akt VI SA/Wa 17/12, wydanym w sprawie ze skargi C. I. Sp. z o.o. z siedzibą w O. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy, oddalono skargę.
Wyrok zapadł na tle następującego stanu faktycznego sprawy:
W dniu 13 listopada 2000 r. wpłynęło do Urzędu Patentowego RP podanie F. W. "P. Ł." S.A. w Ł., zwanego dalej "wnioskodawczynią", o zarejestrowanie znaku towarowego słowno-graficzno-przestrzennego (znak mieszany) - Butelka z herbem i wiązką trawy.
W świetle opisu znaku towarowego, stanowi on butelkę o dolnej części cylindrycznej, która na dole łukami przechodzi w dno butelki, na górze zaś w część zasadniczą posiadającą formę ściętego stożka rozszerzającego się łagodnie ku górze, aż do osiągnięcia średnicy równej średnicy dolnej części cylindrycznej, a od tego miejsca część zasadnicza przechodzi łukami w szyjkę butelki zakończoną gwintem. Fragment pobocznicy zasadniczej części butelki, ograniczony ramionami kąta zbliżonego do 120° jest nieznacznie spłaszczony, tworząc pole na umieszczenie etykiety. Nad tym polem, na szyjce, wytłoczona jest tarcza herbowa, wewnątrz której usytuowane są wytłoczone, stylizowane litery "PŁ", zaś poniżej jest wytłoczona liczba "1784" otoczona wytłoczeniem o zarysie wstęgi. Liczba "1784" jest datą pierwszych historycznych wzmianek o obecnej F. W. "P. Ł." S.A. Po przeciwnej stronie butelki, centralnie, na jej części zasadniczej, umieszczone jest wytłoczenie w formie otoczonej symetrycznie rozmieszczonymi ornamentami roślinnymi - labrami, tarczy herbowej z koroną i klejnotem, wewnątrz której usytuowane są stylizowane litery "PŁ", zaś poniżej tej tarczy, na wstędze wytłoczona jest liczba "1784". Poniżej, na dolnej części cylindrycznej usytuowane przetłoczenia do pozycjonowania butelki. Butelka jest przedmiotem zarejestrowanego w Polsce przestrzennego znaku towarowego nr [...], tarcza herbowa z literami "PŁ" wewnątrz jest znakiem towarowym zgłoszonym za nr [...], zaś tarcza herbowa z koroną, klejnotem i labrami stanowi przedmiot zgłoszenia znaku towarowego [...]. Wewnątrz butelki usytuowana jest wiązka kilku zielonożółtych źdźbeł trawy związanych w pobliżu ich środka i widocznych z zewnątrz.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty