21.11.2013

Wyrok NSA z dnia 21 listopada 2013 r., sygn. II GSK 1077/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Sędziowie NSA Janusz Zajda del. WSA Inga Gołowska Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 20 marca 2012 r. sygn. akt III SA/Wr 691/11 w sprawie ze skargi K. M. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne 1. oddala skargę kasacyjną; 2. odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego w całości

Uzasadnienie

I

Wyrokiem objętym skargą kasacyjną Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. oddalił skargę K. M. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] października 2011 r. w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne.

Stan sprawy przyjęty przez Sąd I instancji przedstawiał się następująco:

Pismem z dnia 5 października 2011 r. skarżąca zwróciła się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o umorzenie zaległości z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne, argumentując, że zaprzestała prowadzenia działalności gospodarczej przy całkowitej nieściągalności zaległych składek oraz z uwagi na ubóstwo zagrażające dalszej egzystencji przez niespełnienie minimum socjalnego i brakiem środków finansowych pozwalających na zapewnienie podstawowych potrzeb życiowych jej i dziecka.

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2011 r. organ odmówił skarżącej umorzenia należności.

Objętą skargą decyzją z dnia [...] października 2011 r. organ utrzymał w mocy swoje poprzednie rozstrzygnięcie. Wskazując na przesłankę umorzenia należności z tytułu składek, określoną w art. 28 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r., Nr 205, poz. 1585 ze zm., dalej: ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych), zgodnie z którą należności z tytuły składek mogą być umarzane w całości lub w części w przypadku ich całkowitej nieściągalności, organ stwierdził, że faktyczne zaprzestanie prowadzenia przez skarżącą działalności gospodarczej oraz niemożliwość ustalenia w postępowaniu egzekucyjnymi majątku, z którego mogłaby być prowadzona egzekucja nie jest okolicznością o charakterze trwałym. W ocenie organu skarżąca jest osobą młodą, zdolną do podjęcia pracy, co pozwala na przyjęcie, że jej sytuacja materialna ulegnie poprawie i będzie ona w stanie uregulować zaległości wobec organu. Organ podkreślił, że do dnia wydania decyzji nie stwierdzono bezskuteczności egzekucji. Przywołując treść art. 28 ust. 3a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, określający możliwość umorzenia składek pomimo braku ich całkowitej nieściągalności jeśli przemawia za tym ważny interes osoby zobowiązanej do ich opłacenia oraz wskazując na zasady umarzania tych należności określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 31 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad umarzania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne (Dz. U. Nr 141, poz. 1365, ze zm., dalej: rozporządzenie z 31 lipca 2003 r.) organ w pierwszej kolejności wskazał, że to na wnioskodawcy spoczywał obowiązek wykazania zaistnienia przesłanek pozwalających na umorzenie należności z tytułu składek. Stwierdził, że sytuacja materialna i życiowa skarżącej jest trudna, jednak nie stanowi ona przesłanki do umorzenia zaległości, albowiem skarżąca z uzyskiwanych dochodów zaspokaja podstawowe potrzeby swoje i dziecka, nie korzysta przy tym z pomocy społecznej, jest ponadto zarejestrowana jako bezrobotna, co oznacza, że jest zdolna i chętna do podjęcia zatrudnienia. Skarżąca nie przedstawiła żadnych dowodów wskazujących na wystąpienie okoliczności poniesienia strat materialnych w wyniku klęski żywiołowej lub innego nadzwyczajnego zdarzenia jak również nie przedłożyła dowodów potwierdzających chorobę swoją lub dziecka, która powodowałby niemożliwość podjęcia pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty