22.10.2013 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 22 października 2013 r., sygn. II GSK 959/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal (spr.) Sędziowie NSA Czesława Socha Krystyna Anna Stec Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 22 października 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 lutego 2012 r. sygn. akt VI SA/Wa 2359/11 w sprawie ze skargi J. K. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...]lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 22 lutego 2012 r. sygn. akt VI SA/Wa 2359/11 oddalił skargę J. K. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt.: "Czapki". Sąd pierwszej instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.

Podaniem z dnia 6 października 2009 r. J.K. wystąpił o udzielenie prawa ochronnego na wzór przemysłowy "Czapki" w kilku odmianach. Zgłoszenie opublikowano w WUP nr [...]. Przedmiotem wzoru były czapki ozdobione dodatkami różnych kształtów i kolorów (stojące uszy z kolorową wkładką oraz kokardką). Odmiany czapki przedstawiono na pięciu rysunkach. Wspólną ich cechą było wykonanie osłony z ozdobami zakończone nausznikami z przytwierdzonymi troczkami zakończonymi kitkami przeznaczonymi do wiązania. W niektórych odmianach wzoru z tyłu była przytwierdzona kitka. Decyzją z dnia [...] marca 2010 r. udzielono na rzecz J. K. prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt.: "Czapki" zgodnie ze zgłoszeniem (nr Rp-[...]).

W dniu 9 listopada 2010 r. do Urzędu Patentowego RP wpłynął sprzeciw K. K. od udzielonego prawa z rejestracji. Na podstawie art. 246, art. 102, art. 103, art. 104, art. 105, art. 117 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej - t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm. (powoływana jako: p.w.p.), zarzucono spornemu wzorowi brak nowości i indywidualnego charakteru oraz dokonanie zgłoszenia w złej wierze. Zgłaszający sprzeciw wskazał, że jego wcześniejszy wzór przemysłowy nr Rp-[...] zgłoszony 18 sierpnia 2009 r. posiada te same elementy zdobnicze, co sporny wzór, występujące różnice są minimalne, o nieistotnym znaczeniu. Na dowód publicznego udostępnienia wzoru Rp-[...] przedłożył faktury z września 2009 r. Podał, że uprawniony ze spornego wzoru wprowadza w błąd klientów informując, iż to jemu przysługuje prawo wyłączne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne