10.09.2013

Wyrok NSA z dnia 10 września 2013 r., sygn. II GSK 1880/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędzia NSA Czesława Socha (spr.) Protokolant Dorota Gaj - Mizerska po rozpoznaniu w dniu 3 września 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skarg kasacyjnych P. F. P. S. oraz P. Z. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 kwietnia 2011 r. sygn. akt VI SA/Wa 2025/10 w sprawie ze skargi P. F. P. S. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie rozstrzygnięcia o uznaniu gry za grę losową 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Ministra Finansów z dnia [...] marca 2010 r., nr [...]; 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz P. F. P. S. kwotę 820 (osiemset dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego, 4. zasądza od Ministra Finansów na rzecz P. Z. P. 320 (trzysta dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 kwietnia 2011 r. o sygn. VI SA/Wa 2025/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę P. F. P.S. z siedzibą w W. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie rozstrzygnięcia o uznaniu gry w karty za grę losową.

Sąd I instancji przyjął, że ocena gry w karty - poker sportowy (Texas Hold'em)

za grą losową w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540) była uzasadniona. Wynika to z faktu, że wynik tej gry zależy w szczególności od przypadku, gdyż gra polega na rozdaniu kart, na które gracz nie ma żadnego wpływu. Wynik tej gry zależy zatem nie tylko od działań gracza, które nie są w stanie wyeliminować przypadku (założenia), ani też od działań pozostałych uczestników, na które gracz nie ma wpływu, ale przede wszystkim od przypadku. Podzielił także ocenę, że w grach, w których jeden z etapów zależy od przypadku, również wynik całej gry zależy od przypadku. Oznacza to, że poker sportowy należało zaliczyć także do gier w karty, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 5 tej ustawy. Kwalifikacja ta jest zatem zbiorcza i obejmuje wszystkie rodzaje i typy gry w pokera, o ile spełniają one warunek losowości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne