Wyrok NSA z dnia 29 października 2013 r., sygn. I GSK 706/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia NSA Czesława Socha Protokolant Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 29 października 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. Spółki jawnej w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 9 lutego 2012 r. sygn. akt III SA/Gd 495/11 w sprawie ze skargi M. Spółki jawnej w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] września 2011 r. nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego oraz określenie kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 9 lutego 2012 r. sygn. akt III SA/Gd 495/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. po rozpoznaniu skargi M. A. i J.A. Spółki jawnej w O., w pkt 1 - uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] września 2011 r., nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego odnośnie wartości celnej towaru oraz podatku od towarów i usług.

Za podstawę rozstrzygnięcia Sąd przyjął następujące ustalenia.

Dyrektor Izby Celnej w G. decyzją z dnia [...] maja 2010 r. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w G. z dnia [...] listopada 2009 r., którą to decyzją organ określił wartość celną towarów przez nią importowanych z Chin na kwotę 1 256 271 zł. Jednocześnie organ określił łączną niezaksięgowaną kwotę cła w wysokości 7 344 zł podlegającą retrospektywnemu zaksięgowaniu oraz orzekł o poborze odsetek od tej kwoty.

Organ wskazał, że podczas kontroli ujawniono faktury wystawione przez J. & C. Ltd. i A. Co. Ltd., które świadczyły o poniesieniu przez importera płatności za koszty pośrednictwa, które nie zostały zadeklarowane w dokumentach SAD. Organ ocenił, że faktury te na łączną kwotę 53 455,25 USD są związane z importowanymi towarami i na podstawie art. 32 Rozporządzania Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. UE L 302, dalej jako WKC) powinny być doliczane do wartości celnej towarów, a jako element wartości celnej wpływają na wysokość długu celnego. Kwoty wynikające z ujawnionych faktur doliczono proporcjonalnie do wartości transakcyjnej towarów według stosownych zgłoszeń, a następnie przeliczono je po kursie z dnia zgłoszenia celnego i dodano do wartości towarów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty