25.09.2013

Wyrok NSA z dnia 25 września 2013 r., sygn. II GSK 584/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Kamińska (spr.) Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia NSA Maria Myślińska Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 25 września 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "F." Spółki z o.o. w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 listopada 2010 r. sygn. akt VI SA/Wa 1307/10 w sprawie ze skargi "F." Spółki z o.o. w [...] na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wniosku o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. uchyla zaskarżoną decyzją oraz poprzedzającą ją decyzję Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2010 r. o numerze [...], 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz "F." Spółki z o.o. w [...] 12 460 zł (dwanaście tysięcy czterysta sześćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 listopada 2010 r., sygn. akt VI SA/Wa 1307/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, ze zm.; zwanej dalej "p.p.s.a."), oddalił skargę "F." Spółki z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] kwietnia 2010 r., nr [...], którą organ ten utrzymał w mocy swoją decyzję z dnia [...] stycznia 2010 r. o umorzeniu postępowania w sprawie wniosku o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach.

Sąd pierwszej instancji wskazał w swoim rozstrzygnięciu ustalenia faktyczne i stanowisko organu administracji orzekającego w niniejszej sprawie. Organ ten ustalił, że w dniu [...] kwietnia 2009 r. "F." Sp. z o.o. zwróciła się do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie salonu gier na automatach w miejscowości [...]. Wniosek ten został złożony w czasie obowiązywania ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 4, poz. 27 ze zm.), jednakże postępowanie administracyjne dotyczące tegoż wniosku zakończyło się po wejściu w życie (1 stycznia 2010 r.) przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540). Z uwagi na to, Minister Finansów decyzją z dnia [...] stycznia 2010 r. umorzył postępowanie wszczęte wnioskiem spółki, wskazując jako podstawę tego rozstrzygnięcia art. 129 ust. 2 ustawy o grach hazardowych, który nakazuje umorzenie wszczętego i niezakończonego przed dniem wejścia w życie ustawy postępowania w sprawie wydania zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie m.in. gier na automatach urządzanych w salonach gier na automatach. Po rozpoznaniu wniosku spółki o ponowne rozpatrzenie sprawy Minister Finansów decyzją z dnia [...] kwietnia 2010 r. utrzymał w mocy swoje rozstrzygnięcie o umorzeniu postępowania. Organ administracyjny nie podzielił zarzutów strony, że decyzja została wydana na podstawie ustawy, w stosunku do której nie dopełniono obowiązku notyfikacji do Komisji Europejskiej w trybie przepisów dyrektywy 98/34/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 czerwca 1998 r. ustanawiającej procedurę udzielania informacji w dziedzinie norm i przepisów technicznych oraz zasad dotyczących społeczeństwa informacyjnego (Dz. Urz. WE L 204 z dnia 21 lipca 1998 r., s. 37 ze zm.; dalej powoływanej jako "dyrektywa 98/34"), uznając że kwestionowane przepisy ustawy o grach hazardowych nie są przepisami technicznymi w rozumieniu art. 1 ust. 11 wspomnianej dyrektywy, a wiec nie wymagały notyfikacji. Minister Finansów za niezasadne uznał także zarzuty spółki wskazujące, że postępowanie w sprawie jej wniosku zostało zakończone przed dniem wejścia w życie przepisów ustawy o grach hazardowych. Organ administracyjny przyznał, że wprawdzie w dniu [...] czerwca 2009 r. została wydana decyzja o udzieleniu żądanego przez spółkę zezwolenia, jednakże rozstrzygnięcie to nie zostało doręczone stronie, a zatem nie weszło do obrotu prawnego. Minister stwierdził, że spółka wyraziła chęć odebrania omawianej decyzji dopiero 6 miesięcy po fakcie poinformowania jej o tym rozstrzygnięciu, lecz wówczas - z uwagi na upływ czasu - konieczna była ponowna weryfikacja spełnienia przesłanek do udzielenia zezwolenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne