Wyrok NSA z dnia 21 maja 2013 r., sygn. II GSK 420/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Cysek (spr.) Sędzia NSA Gabriel Jyż Sędzia del. WSA Zbigniew Czarnik Protokolant Monika Tutak - Rutkowska po rozpoznaniu w dniu 21 maja 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S. z dnia 7 grudnia 2011 r. sygn. akt I SA/Sz 619/11 w sprawie ze skargi K. K. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] maja 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w S. wyrokiem z 7 grudnia 2011 r., sygn. akt I SA/Sz 619/11 oddalił skargę K. K. (dalej: skarżąca, wnioskodawczyni) na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ZUS) z dnia [...] maja 2011 r., nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, decyzją z dnia [...] maja 2011 r. nr [...], wydaną na podstawie 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.; dalej: k.p.a.) w związku z art. 83 ust. 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.; dalej: u.s.u.s), po ponownym rozpoznaniu sprawy z wniosku K. K., utrzymał w mocy decyzję Zakładu z dnia [...] kwietnia 2011 r., nr [...], którą odmówiono stronie umorzenia należności w łącznej kwocie 33.711,97 zł finansowanych przez nią jako płatnika składek.
W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ administracji wskazał, że skarżąca, pismem z dnia 10 stycznia 2011 r., wystąpiła do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem o umorzenie należności z tytułu składek, powołując się na swoją trudną sytuację finansową i zdrowotną. Jako przyczynę powstania zadłużenia strona wskazała kryzys gospodarczy, który dotknął również jej firmę. Z uwagi na malejący rynek zbytu i brak środków na spłatę wierzycieli, strona zmuszona była zakończyć działalność gospodarczą. Wnioskodawczyni podała również, że ze względu na zadłużenie wobec Zakładu nie mogła zarejestrować się w urzędzie pracy i obecnie korzysta z ubezpieczenia zdrowotnego męża, który jest zarejestrowany jako osoba bezrobotna. Stan zdrowia i kryzys nie pozwala jej na znalezienie stałego zatrudnienia, stąd podejmuje się ona jedynie drobnych zajęć dorywczych. Mąż strony jest również osobą schorowaną, po operacjach, co uniemożliwia mu podjęcie pracy. Ponadto strona wskazała, że ona i jej małżonek utrzymują się dzięki pomocy najbliższej rodziny, a mianowicie: mieszkająca z nimi córka ponosi koszty utrzymania mieszkania, natomiast druga córka wspiera ich, kupując podstawowe artykuły żywnościowe. Prowadzone wobec strony postępowania egzekucyjne są bezskuteczne. Wraz z wnioskiem strona przedłożyła szereg dokumentów, celem potwierdzenia podniesionych przez nią okoliczności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty