Wyrok NSA z dnia 30 lipca 2013 r., sygn. II GSK 2016/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia NSA Zofia Borowicz (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Protokolant Mateusz Rogala po rozpoznaniu w dniu 30 lipca 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 9 maja 2012 r. sygn. akt VI SA/Wa 452/12 w sprawie ze skargi B. W. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu kosztów leczenia poza granicami kraju 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na rzecz A. W. kwotę 176 (sto siedemdziesiąt sześć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Objętym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 9 maja 2012 r., sygn. akt VI SA/Wa 452/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny po rozpoznaniu skargi B. W. na decyzję Prezesa Narodowego Fundusz Zdrowia z dnia [...] grudnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do zwrotu kosztów leczenia za granicą uchylił zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Dyrektora Ś. Oddziału Wojewódzkiego NFZ z dnia [...] listopada 2011 r. oraz stwierdził, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu.
Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia. B. W. zwróciła się do Dyrektora Ś. Oddziału Wojewódzkiego NFZ o zwrot kosztów leczenia poniesionych w N., w okresie [...] lipca 2011 r. do [...] lipca 2011 r. W uzasadnieniu wniosku Wnioskodawczyni poinformowała, że ze względu na pogarszający się stan zdrowia poddała się w państwie członkowskim UE zabiegowi radiochirurgicznemu. Zabieg został przeprowadzony w C. G. K. we F. nad M. w Klinice Uniwersyteckiej im. W. G. we F. Z dokumentów wynika, że lekarz w niemieckiej klinice dr n. med. R. W., po konsultacji z dr n. med. F.E. Z. wydał opinię, iż istnieje wskazanie do przeprowadzenia leczenia radiochirurgicznego metodą zastosowania noża gamma. Skarżąca poinformowała, że tego typu zabieg nie był wykonywany w tym czasie w Polsce. Skarżąca poinformowała również, że lekarze prowadzący leczenie w Polsce odmówili wypełnienia wniosku o przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami kraju i na wykonanie zabiegu w ośrodkach zajmujących się tego typu guzami na pniu mózgu. Lekarz prowadzący zaproponował jedynie paliatywną chemioterapię lekami stosowanymi w leczeniu glejaków. Do wniosku dołączono dokumentacje medyczną.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty