26.06.2013 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2013 r., sygn. I GSK 509/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędziowie NSA Czesława Socha (spr.) Barbara Stukan- Pytlowany Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2013 r. skargi kasacyjnej H. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 4 stycznia 2012 r. sygn. akt III SA/Wr 467/11 w sprawie ze skargi H. C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od H. Ch. na rzecz Dyrektora Izby Celnej we W. kwotę 1.800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 4 stycznia 2012 r. o sygn. III SA/Wr 467/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] lipca 2011 r. o nr [...] w przedmiocie określenia należności wynikających z długu celnego.

Sąd I instancji przyjął, że retrospektywne zaksięgowanie kwoty należności celnych oraz odstąpienie od poboru odsetek było uzasadnione. Importer skorzystał nieprawidłowo z preferencyjnej stawki celnej w wysokości 0% wobec towaru dopuszczonego do obrotu na terytorium Wspólnoty sprowadzonych z K. rowerów uprzednio objętych procedurą składu celnego. Należało zastosować niepreferencyjną stawkę celną w wysokości 14% w stosunku do powyższych rowerów zaklasyfikowanych do kodu TARIC 8712003000 w związku z weryfikacją postępowania celnego wszczętego przez organy celne. Przyczyną było uzyskanie raportu Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych OLAF. Raport ten informował o wynikach misji przeprowadzonej w dniach od [...] czerwca do [...] lipca 2009 r. w ramach współpracy administracyjnej przez Komisję Europejską przy udziale Władz Kambodży i przedstawicieli Urzędów Celnych z [...] ustalających, że wystawione przez firmę [...] świadectwa pochodzenia na formularzu A potwierdzające preferencyjne pochodzenie towaru (w tym świadectwo z dnia [...] marca 2009 r.) uznać należało za nieważne, jako wystawione na podstawie przedstawionych przez eksportera nieprawidłowych i wprowadzających w błąd informacji. Ocena ta jest wynikiem ustaleń, że firma, która wystawiała świadectwo pochodzenia w swoich zestawieniach kosztów deklarowała bardzo wysoką marżę (do 60%), podczas gdy całkowitą marżę firmy obliczoną na podstawie wartości wskazanych w rocznych deklaracjach podatkowych złożonych w Kambodżańskim Urzędzie Skarbowym ustalono na poziomie 0,18% w 2006 r., 7,81% w 2007 r. oraz 14% w 2008 r. Działanie to spowodowało wprowadzenie w błąd organu celnego potwierdzającego informacje zawarte w świadectwie FORM A, że reguła pochodzenia stawiana przedmiotowemu towarowi została przez eksportera spełniona. Działanie to należało zatem zaklasyfikować jako celowe przedstawienie fałszywych danych użytych dla potrzeb sporządzenia kalkulacji w zakresie wykazania udziału procentowego "materiałów pochodzących" poprzez posłużenie się bardzo wysoką kwotą marży, a co zwiększało tak zwany udział własny. Raport OLAF, jako posiadający przymiot dokumentu urzędowego, stanowił dowód tego, co zostało w nim urzędowo stwierdzone. Stanowił przeciwdowód dla świadectwa pochodzenia FORM A i podważył wiarygodność zawartych w świadectwie pochodzenia informacji. Wynika to z art. 94 ust. 6 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. będącego rozporządzeniem wykonawczym do WKC.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp