Wyrok NSA z dnia 23 kwietnia 2013 r., sygn. II GSK 149/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Anna Robotowska Sędzia del. WSA Wojciech Kręcisz Protokolant Sylwia Nerkowska po rozpoznaniu w dniu 16 kwietnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R U, M S, J G, W B, M H, S P, P R, S M, W H, Z M, S L, B L, M B od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W z dnia 27 października 2011 r. sygn. akt VI SA/Wa 1116/11 w sprawie ze skargi R U, M S, J G, W B, M H, S P, P R, S M, W H, Z M, S L, B L, M B na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] marca 2011 r. nr Sp. [...] w przedmiocie unieważnienia patentu na wynalazek oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę S L, R U, M S, J G, W B, M H, S P, P R, S M, W H, Z M, S L, B Li M B na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] marca 2011 r. w przedmiocie unieważnienia patentu na wynalazek.
Relacjonując przebieg postępowania Sąd I instancji podał, że w dniu 20 maja 1997 r. K P M S.A. z siedzibą w L zawarła umowę z J G , P R i J C, na podstawie której K zlecił wykonawcom opracowanie projektu racjonalizatorskiego będącego następnie przedmiotem patentu. W § 6 umowy postanowiono, że prawo do uzyskania patentu na wynalazek lub prawo ochronne na wzór użytkowy, dokonany w wyniku realizacji umowy, przysługuje K. Zgodnie z § 7 umowy wykonawcom przyznano prawo do wynagrodzenia przez okres pięciu lat za wykonany projekt w związku z uzyskiwanymi korzyściami z projektu, a w przypadku uzyskania patentu za okres pierwszych dziesięciu lat stosowania projektu. Jednocześnie zastrzeżono, że wynagrodzenie to będzie przysługiwało także innym współautorom projektu racjonalizatorskiego wskazanym przez wykonawców.
Decyzją z dnia [...] października 2002 r. na rzecz K udzielony został patent na wynalazek pt.: "Sposób przygotowania wsadu do przerobu w piecu szybowym na kamień miedziowy oraz wsad brykietowy do przerobu w piecu szybowym na kamień miedziowy". Jako podstawę prawną do uzyskania patentu zgłaszająca podała art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 19 października 1972 r. o wynalazczości (tekst jednolity: Dz. U. z 1993 r. Nr 26, poz. 117 ze zm.) dalej: ustawa o wynalazczości. We wniosku wymieniono twórców patentu: J. G, P R, J C, M B, W B, M H, W H, A J, A L (następcy prawni tego twórcy to: S L i B L), Z M, S M, S P, M S, R U i M W.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty