Wyrok NSA z dnia 27 lutego 2013 r., sygn. I GSK 684/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędziowie NSA Czesława Socha (spr.) Marzenna Zielińska Protokolant Sylwia Nerkowska po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 25 stycznia 2012 r. sygn. akt I SA/Go 1110/11 w sprawie ze skargi P. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] września 2011 r. nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną;
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 25 stycznia 2012 r. o sygn. I SA/Go 1110/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] września 2011 r. o nr [...] w sprawie ze skargi [...] w przedmiocie wartości celnej towaru, kwoty cła oraz podatku od towarów i usług. Określił także, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.
Sąd I instancji przyjął za uzasadnione zarzuty naruszenia przez organ art. 113, 120, 121, 122, 180 i art. 187 § 1 Ordynacji podatkowej. Należało ustalić podmioty odpowiedzialne za dług celny. A więc, czy podmiotem odpowiedzialnym za dług celny jest skarżący czy też inny podmiot. Chodzi o ustalenie przesłanek z art. 113 Ordynacji podatkowej a więc firmanctwa. Skarżący podnosił, że "figurował" działalność prowadzoną przez [...]. Osoba ta winna być traktowana jako zgłaszający towar lub w przypadku przedstawicielstwa pośredniego jako osoba na rzecz której składane było zgłoszenie celne. Zgłoszenie celne o nr [...] zostało złożone w dniu [...] sierpnia 2006 r. z upoważnienia skarżącego przez Agencję Celną [...] o objęcie procedurą dopuszczenia do wolnego obrotu towaru w postaci tkaniny z przędzy z włókna syntetycznego (100% poliester) z deklaracją ogólną wartości importowanych tkanin w kwocie [...] USD, na podstawie faktury nr [...] i [...] z 2006 r. wystawionej przez indyjską firmę [...]. Zgłoszenie celne odpowiadało wymogom formalnym i zostało przyjęte przez funkcjonariusza celnego i z mocy prawa objęty wnioskowaną procedurą. Przeprowadzona z urzędu kontrola zgłoszenia celnego wykazała, że towary zostały wyprodukowane w C. zaś pismem z [...] kwietnia 2007 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że towar nie mógł być wywieziony z I. Oznaczało to, że przedłożone do zgłoszenia celnego faktury nie mogły być przyjęte do ustalenia wartości celnej importowanego towaru. Określono zatem nową wartość celną towarów i prawidłową kwotę podatku od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty