Wyrok NSA z dnia 15 maja 2013 r., sygn. II GSK 359/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Sędzia NSA Magdalena Bosakirska Sędzia del. WSA Dariusz Dudra Protokolant Patrycja Kozłowska po rozpoznaniu w dniu 15 maja 2013 r. skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławcze w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w R. z dnia 30 listopada 2011 r. sygn. akt II SA/Rz 773/11 w sprawie ze skargi "S." w L. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia 18 maja 2011 r., nr [...] w przedmiocie zwrotu wniosku o wydanie zaświadczenia 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. na rzecz "S." w L. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w R. wyrokiem z dnia 30 listopada 2011 r., sygn. akt II SA/Rz 773/11, po rozpoznaniu skargi "S." w L. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia [...] maja 2011 r., nr [...] w przedmiocie zwrotu wniosku o wydanie zaświadczenia potwierdzającego wniesienie opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, uchylił zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Wójta Gminy K. z dnia [...] lutego 2011 r.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy.
Wójt Gminy K. postanowieniem z dnia [...] lutego 2011 r., zwrócił skarżącej wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego wniesienie opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, z uwagi na nieuiszczenie opłaty skarbowej od tego zaświadczenia w wyznaczonym terminie.
W zażaleniu na powyższe postanowienie skarżąca podtrzymała swoje stanowisko, iż wyłączone jest pobieranie opłaty od zaświadczenia potwierdzającego uiszczenie opłaty za wydane zezwolenie.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w R. postanowieniem z dnia [...] maja 2011 r. utrzymało w mocy postanowienie organu I instancji. Organ wskazał, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r., Nr 225, poz. 1635 ze zm. - dalej: u.o.s.) opłacie skarbowej podlega w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej wydanie zaświadczenia na wniosek. Opłacie skarbowej podlega co do zasady każdy wniosek o wydanie zaświadczenia, chyba że w przedmiotowej ustawie lub w przepisach odrębnych została przewidziana norma wyłączająca obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej. W art. 3 tej ustawy przewidziano, że opłacie nie podlega: dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia oraz zezwolenia (pozwolenia, koncesji), jeżeli na podstawie odrębnych przepisów podlegają innym opłatom o charakterze publicznoprawnym lub są od tych opłat zwolnione. Organ podniósł, że analiza przepisów zawartych w ustawie z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r., nr 70, poz. 473 ze zm. - dalej: ustawa o wychowaniu w trzeźwości) nie pozostawia wątpliwości co do braku takich regulacji szczególnych. Art. 111 tej ustawy wprowadza regulację nakładającą obowiązek uiszczenia opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, nie zaś za wydanie zaświadczenia potwierdzającego wniesienie opłaty z tego tytułu. Wobec tego nieuiszczenie należnej opłaty, skutkuje zgodnie z art. 261 § 2 k.p.a. zwrotem podania o wydanie zaświadczenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty