Wyrok NSA z dnia 13 marca 2013 r., sygn. II GSK 2340/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędziowie NSA Hanna Kamińska Joanna Sieńczyło-Chlabicz (spr.) Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 13 marca 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M.H.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 11 sierpnia 2011 r. sygn. akt VIII SA/Wa 349/11 w sprawie ze skargi M.H. K. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W., 2. zasądza od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz M.H.K. 1050 zł (jeden tysiąc pięćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 11 sierpnia 2011 r., o sygn. akt VIII SA/Wa 349/11, oddalił skargę [...] na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] listopada 2010 r., nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.
Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.
I
Zaskarżoną decyzja z dnia [...] listopada 2010 r. Urząd Patentowy RP, działając w oparciu o art. 102, 104 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119 r., poz. 1117 z późn. zm., dalej jako: "p.w.p.") oraz art. 98 kpc w zw. z art. 256 ust. 2 p.w.p., po rozpoznaniu na rozprawie
w dniu [...] listopada 2010 r. sprawy z wniosku [...] (dalej: wnioskodawcy) przeciwko [...] (dalej: skarżąca) prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą [...] o unieważnienie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt: [...] orzekł o jego unieważnieniu.
W uzasadnieniu decyzji organ przedstawił stan faktyczny sprawy wskazując, że na wcześniejszym etapie postępowania decyzją z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...] Urząd Patentowy RP unieważnił sporne prawo z rejestracji wzoru przemysłowego pt.: [...] udzielone skarżącej na mocy decyzji UP z [...] listopada 2004 r. Wnioskodawcy w treści wniosku o unieważnienie z dnia [...] września 2007 r. podnieśli zarzuty braku nowości oraz braku indywidualnego charakteru (art. 103 i 104 w zw. z art. 102 p.w.p.). Urząd Patentowy dokonał oceny nowości według spornego wzoru przemysłowego [...] zgłoszonego i zarejestrowanego na rzecz skarżącej w 2004 r. poprzez porównanie jego kształtu z kasetą według wzoru użytkowego RU 64349 zgłoszonego przez wnioskodawców do UP w 2003 r. Organ uznał, iż porównywane przekroje poprzeczne profili osłonowych obu kaset mają półkolisty kształt z odgiętymi na zewnątrz końcami. W obu przypadkach górne zagięcie jest dłuższe od dolnego. W przekroju wzoru [...] promienie zagięcia są jednakowe, w przekroju wzoru użytkowego [...] promienie zagięcia nie są jednakowe - dolne zagięcie jest wykonane mniejszym promieniem niż górne i mniejszym niż we wzorze [...]. Z tej przyczyny w ocenie organu porównywane profile osłonowe obu kaset nie są identyczne w rozumieniu art. 103 ust. 1 p.w.p., a zatem zarzut braku nowości wzoru [...] podlegał oddaleniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty