Postanowienie NSA z dnia 26 lutego 2013 r., sygn. I FSK 233/12
Pełnomocnik procesowy
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Danuta Oleś, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 26 lutego 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 31 sierpnia 2011 r. sygn. akt I SA/Wr 1240/10 w sprawie ze skargi W. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 12 sierpnia 2010 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj - październik 2005 r. i maj 2007 r. p o s t a n a w i a: 1. Na podstawie art. 187 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) przedstawić zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości składowi siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego: "Czy do przyznania wynagrodzenia pełnomocnika za zastępstwo prawne wykonane na zasadzie prawa pomocy, o którym mowa w art. 250 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) ma zastosowanie art. 207 § 2 tej ustawy?" 2. Odroczyć rozpoznanie sprawy do czasu wyjaśnienia powyższego zagadnienia prawnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 31 sierpnia 2011 r., sygn. akt I SA/Wr 1240/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę W. sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 12 sierpnia 2010 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od maja do października 2005 r. i maj 2007 r. oraz zasądził od Skarbu Państwa na rzecz doradcy podatkowego koszty nieopłaconej pomocy prawnej przyznanej z urzędu.
2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w W. decyzją z 18 lutego 2010 r. określił spółce zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za wymienione okresy rozliczeniowe. Skarżąca zaniżyła bowiem podatek należny stosując nieprawidłową stawkę VAT w odniesieniu do zadeklarowanej sprzedaży eksportowej telefonów komórkowych na Ukrainę. Na fakturach sprzedaży i dokumentach SAD były wyszczególnione podmioty: K. W., S. A., P. M., K. W., G. A., S. A, T. R., P.E. "M.". Organ podatkowy pierwszej instancji w oparciu o dokumenty źródłowe, informacje otrzymane od polskiej administracji celnej, Straży Granicznej, administracji Ukrainy oraz wynikające z przesłuchań świadków i z przesłuchania strony doszedł do wniosku, że podmioty te nie uczestniczyły w przypisanych im zdarzeniach gospodarczych. Towar wydany z magazynu strony wraz z dokumentami SAD strona przedkładała do odprawy celnej, korzystając z usług firmy spedycyjnej, odprawiony towar odbierali A. Y. lub O. L., którzy przewozili go na Ukrainę, dalej losy towaru są nieznane. Dokumenty SAD z potwierdzonym przez graniczny urząd celny wywozem wysyłano do skarżącej. Strona nie posiada żadnych dowodów potwierdzających, że wskazani przez nią nabywcy stali się dysponentami towaru sprzedanego przez spółkę. W przypadku transakcji wykazanych na fakturach sprzedaży wystawionych przez spółkę dla tych podmiotów organ pierwszej instancji uznał, że nieprawidłowo została zastosowana stawka VAT 0 % na skutek nieuzasadnionego uznania, że sprzedaż ta jest eksportem towarów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej u.p.t.u.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty