16.12.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 16 grudnia 2013 r., sygn. II FSK 225/12

Zmieniając z dniem 1 stycznia 2007 r. stawkę podatku na znacząco wyższą w przypadku powołania się na dokonanie w przeszłości czynności prawnej, ustawodawca działał w ramach przysługującego mu władztwa daninowego. Jednostka musi zawsze liczyć się z tym, że zmiana warunków społecznych lub gospodarczych może wymagać nie tylko zmiany obowiązującego prawa, ale również niezwłocznego wprowadzenia w życie nowych regulacji prawnych.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia NSA. Aleksandra Wrzesińska- Nowacka (sprawozdawca), Protokolant Jarosław Lubryczyński, po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 29 września 2011 r. sygn. akt I SA/Bd 365/11 w sprawie ze skargi A. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 28 marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy kwotę 1800 (słownie: jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 29 września 2011 r., I SA/Bd 365/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę A. K. (dalej: "skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 28 marca 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Rozstrzygnięcie to zapadło w następującym, przyjętym przez Sąd pierwszej instancji, stanie faktycznym:

Postanowieniem z dnia 27 sierpnia 2010 r., Nr [...], Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w T. wszczął postępowanie podatkowe w sprawie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach za 2005 r. W toku postępowania, w piśmie z dnia 5 września 2010 r. złożonym do organu strona powołała się na okoliczność zawarcia w 2004 r. umowy pożyczki z dnia 17 stycznia 2004 r. na kwotę 75.000 zł z H. M. K. - matką (pożyczkodawcą). Organ ustalił, że nie została złożona deklaracja w podatku od czynności cywilnoprawnych i nie został zapłacony należny podatek od umowy pożyczki. Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w I. postanowieniem z dnia 7 października 2010 r., Nr [...], wszczął wobec strony - jako pożyczkobiorcy postępowanie w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawartej umowy pożyczki. W dniu 11 października 2010 r. została złożona deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych PCC-3, z wykazanym podatkiem w wysokości 1.500 zł przy zastosowaniu 2 % stawki podatku. Następnie, w związku z wezwaniem Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w T. do złożenia deklaracji na właściwym druku PCC-1 strona złożyła w dniu 5 listopada 2010 r. deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych na druku PCC-1.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne