Wyrok NSA z dnia 19 grudnia 2013 r., sygn. I FSK 154/13
"Rażące naruszenie prawa" zachodzi nie tylko wtedy, gdy występuje oczywisty dysonans pomiędzy treścią przepisu a rozstrzygnięciem zawartym w decyzji, ale także wówczas, gdy organ wydał decyzję ostateczną na podstawie przepisu krajowego, który przez proste zestawienie pozostaje w oczywistej sprzeczności z prawem wspólnotowym.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Grzegorz Gocki, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 19 grudnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. z siedzibą w Austrii (następca prawny M.) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 listopada 2012 r. sygn. akt III SA/Wa 733/12 w sprawie ze skargi A. z siedzibą w Austrii (następca prawny M.) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 9 stycznia 2012 r. nr ... w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji odmawiającej naliczenia w wypłaty odsetek z tytułu nieterminowego zwrotu podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. z siedzibą w Austrii (następca prawny M.) na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji
1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 19 listopada 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 733/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. (następcy prawnego M.) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 9 stycznia 2012 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji odmawiającej naliczenia i wypłaty odsetek z tytułu nieterminowego zwrotu podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2004 r.
1.2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał na wyjątkowość instytucji stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej i to, że w toczącym się w tym zakresie postępowaniu organ nie może rozpatrywać sprawy co do jej istoty, tak jak w postępowaniu odwoławczym. Sąd zaznaczył, że katalog przesłanek warunkujących stwierdzenie nieważności decyzji ostatecznej zakreśla również ramy powierzonej sądowi administracyjnemu kontroli legalności decyzji wydanych w takim postępowaniu nadzwyczajnym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty