17.12.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 17 grudnia 2013 r., sygn. II FSK 3073/11

Okoliczność pozostawania na nieruchomości odpadów budowlanych zawierających szkodliwy dla zdrowia azbest, ma bezpośredni wpływ na opodatkowanie tej nieruchomości. Wynika to z treści art. 1a ust. 1 pkt 3 u.p.o.l., a dokładniej z zawartego w tym przepisie sformułowania "nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych".

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia NSA del. Jan Grzęda (sprawozdawca), Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 17 grudnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 8 września 2011 r. sygn. akt I SA/Wr 145/11 w sprawie ze skargi E. K. i B. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu z dnia 26 października 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2008 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 8 września 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (dalej: "WSA") na skutek skargi E. K. i B. K. (dalej: "skarżących") uchylił wydaną dla skarżących decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu (dalej: "SKO") z 26 października 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2008r. Jednocześnie WSA orzekł, że uchylona przezeń decyzja nie podlega wykonaniu.

Z uzasadnienia wyroku wynika następujący stan sprawy.

Prezydent W. wydał dla skarżących decyzję ustalającą zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości. Przyjął, że skarżący są użytkownikami wieczystymi dwóch działek gruntu o łącznej powierzchni 36.550,00 m2, położonych w W. sklasyfikowanych w klasyfikacji gruntów jako użytek "Ba" (tereny przemysłowe). Stwierdzono również, że skarżący prowadził działalność gospodarczą. Na podstawie dowodu z oględzin nieruchomości ustalono, że na terenie nieruchomości znajdują się pozostałości po budynkach (ruiny), które nie posiadają ścian, a pokrycie dachowe znajduje się tylko na jednym budynku. Poza tym na terenie nieruchomości leżą gruzy po byłych budynkach. Organ podatkowy, mając na uwadze że nieruchomość jest w posiadaniu przedsiębiorcy, uznał ją za związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej i zastosował do opodatkowania gruntu najwyższą stawkę odstępując jednak od opodatkowania pozostałości po budynkach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne