22.11.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 22 listopada 2013 r., sygn. I FSK 1457/12

W niektórych sytuacjach, mimo że dana transakcja została dokonana w celach oszustwa, podatnik nieświadomy, że bierze udział w oszustwie, będzie mógł zachować prawo do odliczenia podatku naliczonego z nierzetelnych faktur. Zakwestionowanie prawa do odliczenia musi w takiej sytuacji poprzedzać stosowne postępowanie dowodowe, którego celem jest ustalenie, czy podatnik odliczający podatek naliczony wiedział lub powinien był wiedzieć, że nabywając towar uczestniczył w transakcji wykorzystanej do oszustwa czy nadużycia prawa w podatku od towarów i usług, a więc że działanie to zmierzało do uzyskania korzyści majątkowej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Barbara Wasilewska (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 22 listopada 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa Produkcyjno - Handlowego "T." spółki jawnej w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 16 kwietnia 2012 r. sygn. akt III SA/Gl 1505/11 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa Produkcyjno - Handlowego "T." spółki jawnej w C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 4 lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług (odmowy stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji) oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Wyrokiem z dnia 16 kwietnia 2012 r., sygn. akt III SA/Gl 1505/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego "T." sp. j. w C.(zwana dalej "Spółką") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 4 lipca 2011 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (odmowy stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji).

Stan sprawy przedstawiony przez Sąd I instancji:

Na podstawie ustaleń poczynionych w postępowaniu kontrolnym, odnośnie transakcji między Spółką a jej kontrahentem - W. B. - Naczelnik Urzędu Skarbowego w C., stwierdzając naruszenie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), dalej zwanej "U.p.t.u." decyzją z 28 grudnia 2006 r. określił Spółce nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym za grudzień 2005 r. do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni oraz ustalił za ww. miesiąc dodatkowe zobowiązanie podatkowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne