11.10.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 11 października 2013 r., sygn. I FSK 1045/12

Realizacja czynności uznawanych za działalność gospodarczą w ujęciu art. 15 ust. 2 u.p.t.u. nie wymaga tylko działania (aktywności) podatnika, lecz może być realizowana nawet w formie zaniechania.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś (sprawozdawca), Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia WSA (del.) Hieronim Sęk, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 11 października 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 10 lutego 2012 r. sygn. akt III SA/Gl 2041/11 w sprawie ze skargi B. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 8 kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. J. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej był wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 10 lutego 2012 r., sygn. akt III SA/Gl 2041/11, którym oddalono skargę B. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 8 kwietnia 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień 2005 r.

W toku postępowania przed organami podatkowymi ustalono, że w dniu 6 lipca 2007 r. B. J. (dalej jako "skarżąca" lub "strona") wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku VAT za kwiecień 2005 r., składając jednocześnie korektę deklaracji za ten okres. Powodem złożenia wniosku było zapłacenie wykazanego w deklaracji podatku VAT z tytułu sprzedaży nieruchomości, w sytuacji gdy zdaniem strony w ówcześnie obowiązującym stanie prawnym sprzedaż nieruchomości w okolicznościach, w jakich została dokonana nie podlegała temu podatkowi. Sprzedane nieruchomości (a ściślej udziały w nich) były częścią nieruchomości w postaci gruntów rolnych, nabytej na współwłasność od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w dniu 14 lipca 1998 r. przez stronę i jej małżonka oraz małżonków E. M. oraz J. M. (w ten sposób nabyto zespół pałacowo - parkowy w S., który oprócz gruntów rolnych, lasu, pastwiska, łąki, nieużytków, wód stojących, obejmował również budynki i budowle). Uchwałą Rady Gminy w Z. z dnia 30 czerwca 2000 r. powyższe grunty rolne zostały przekształcone w obszar zabudowy mieszkaniowej. Zakupiona przez skarżącą i jej małżonka nieruchomość, w 2001 r. została podzielona na mniejsze działki, które następnie stały się przedmiotem sprzedaży. Strona wnioskując o stwierdzenie nadpłaty przyjęła, że sprzedaż dotyczyła majątku osobistego, który nie został nabyty dla celów działalności gospodarczej, wobec czego nie była to czynność podatnika w rozumieniu art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm., dalej: u.p.t.u.). Dwa wcześniejsze rozstrzygnięcia organu podatkowego pierwszej instancji (decyzje z dnia: 5 września 2007 r. i 30 czerwca 2009 r.) zostały uchylone przez Dyrektora Izby Skarbowej odpowiednio decyzjami z dnia: 5 maja 2008 r. i 2 października 2009 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne