14.11.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 listopada 2013 r., sygn. I FSK 1560/12

Tylko faktura rzetelna od strony podmiotowej i przedmiotowej, tzn. dokumentująca rzeczywistą czynność opodatkowaną podatnika, przez niego wykonaną i udokumentowaną tą fakturą, daje jej odbiorcy uprawnienie do odliczenia wykazanego w niej podatku.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Hieronim Sęk, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 14 listopada 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 25 kwietnia 2012 r. sygn. akt I SA/Lu 594/11 w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 21 lipca 2011 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za I kwartał 2007 r. i miesiące: kwiecień - grudzień 2007 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 25 kwietnia 2012 r., sygn. akt I SA/Lu 594/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę M. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z 21 lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za I kwartał 2007 r. oraz za miesiące od kwietnia do grudnia 2007 r.

2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że Dyrektor Izby Skarbowej decyzją z 21 lipca 2011 r. po rozpatrzeniu odwołania skarżącej utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w L. z 16 grudnia 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za wskazane okresy rozliczeniowe.

Na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a i art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej u.p.t.u.) organy zakwestionowały prawo strony do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur VAT, na których jako sprzedawcy widniały firmy B. Sp. Jawna oraz K. Spółka Jawna, bowiem faktury te nie dokumentują faktycznego nabycia paliwa (oleju napędowego) od podmiotów wskazanych na tych fakturach jako dostawcy. Strona de facto dokonała zakupu odbarwionego oleju opałowego jako oleju napędowego, którego nabycie miały dokumentować te faktury. Spółki te kupowały olej opałowy od różnych podmiotów, które "dokumentacyjnie" sprzedawały olej opałowy, poddawany następnie odbarwieniu i rozprowadzany jako olej napędowy. Z materiałów śledztwa wynikało, że organizacją tego procederu zajmowała się zorganizowana grupa przestępcza. Ponadto organy ustaliły, że faktury nie odzwierciedlały też rzeczywistych cen, po których dokonywano transakcji, bowiem rozliczenia dokonywane były po cenach niższych niż te, które widniały na fakturach. Skarżąca zaś miała świadomość uczestnictwa w obrocie odbarwionym olejem opałowym o nielegalnym pochodzeniu. Poddawała ona próbki paliwa badaniom, z których wynikały rzeczywiste właściwości paliwa. Ustalenia w tej sprawie poczyniono m.in. na podstawie dowodów zgromadzonych przez Prokuraturę Apelacyjną w L., w szczególności zeznań podejrzanych, którzy w większości przyznali się do zarzucanych im czynów, a także dowodów z postępowania kontrolnego prowadzonego wobec spółki K. Analiza zebranego materiału dowodowego potwierdzała świadomość strony co do udziału we wprowadzaniu do obrotu odbarwionego oleju opałowego jako oleju napędowego. Organ odwoławczy wskazał też powody, dla których odmówił przeprowadzenia wnioskowanych przez stronę dowodów i wyjaśnił, dlaczego nie mógł nie uwzględnić dowodów, o których pominięcie wnosiła skarżąca.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne