Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2013 r., sygn. II FSK 1637/13
W przypadku, gdy organ egzekucyjny stwierdzi istnienie przesłanek z art. 64 § 2 pkt 1-3 u.p.e.a. może - działając w ramach uznania administracyjnego - odmówić ich umorzenia, co oznacza, że odmowa umorzenia nie narusza prawa zarówno wówczas, gdy wystąpią przesłanki do ich umorzenia jak i wtedy, gdy nie mają one miejsca. Sądowa kontrola legalności orzeczeń wydanych w ramach uznania administracyjnego jest ograniczona do zbadania, czy wydane orzeczenie zostało poprzedzone prawidłowo przeprowadzonym postępowaniem, tj. czy organ w sposób wyczerpujący zebrał materiał dowodowy i rozważył wszystkie okoliczności mogące mieć wpływ na wybór rozstrzygnięcia o umorzeniu lub odmowie umorzenia kosztów postępowania egzekucyjnego. Sąd nie dokonuje oceny wydanego rozstrzygnięcia z punktu widzenia słuszności czy sprawiedliwości.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Krzysztof Winiarski (sprawozdawca), Sędziowie: NSA Jerzy Rypina, del. WSA Grażyna Nasierowska, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. S.A. z siedzibą w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 21 lutego 2013 r. sygn. akt I SA/Po 957/12 w sprawie ze skargi T. S.A. z siedzibą w P. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 21 września 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia kosztów egzekucyjnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od T. S.A. z siedzibą w P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 21 lutego 1013 r., sygn. akt I SA/Po 957/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę T. z siedzibą w P. (dalej: spółka, strona) na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w P. w przedmiocie odmowy umorzenia kosztów egzekucyjnych.
Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że Naczelnik Pierwszego [...] Urzędu Skarbowego w P. wszczął postępowanie egzekucyjne wobec spółki na podstawie tytułu wykonawczego z dnia 23 lutego 2011r. o nr [...], obejmującego zaległość w podatku od towarów i usług za grudzień 2010 r. w kwocie należności głównej 608.853zł. W związku z dokonanymi czynnościami egzekucyjnymi powstały koszty egzekucyjne (opłata manipulacyjna 6.151,10zł i opłata za zajęcie rachunku bankowego 30.755,40 zł.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty