29.10.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 29 października 2013 r., sygn. I FSK 858/12

Przepisy art. 29 ust. 20 ustawy o VAT oraz art. 11 A ust. 2. lit. a VI Dyrektywy (obecnie art. 78 lit. a Dyrektywy 2006/112/WE) stwarzają podstawę do "objęcia" (wliczenia) należnego podatku akcyzowego w podstawie opodatkowania, a zatem do powiększenia "ceny należnej", jeżeli w cenie tej nie uwzględniono należnego podatku akcyzowego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 29 października 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w K. (dawniej: K. Sp. jawna z siedzibą w K.) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 lutego 2012 r. sygn. akt III SA/Wa 1360/11 w sprawie ze skargi K. Sp. jawna z siedziba w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 3 marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w K. (dawniej: K. Sp. jawna z siedzibą w K.) na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 5400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 2 lutego 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 1360/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę "K." [...] Sp. jawna w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 3 marca 2011 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2005 r.

1.2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że przyczyną wydania decyzji wymiarowej w sprawie było stwierdzenie mających wpływ na wysokość podatku od towarów i usług nieprawidłowości w rozliczeniu podatku akcyzowego (związanych z bezpodstawnym stosowaniem preferencyjnej stawki podatku akcyzowego do sprzedaży oleju opałowego). Organ stwierdził, że skoro w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy jest towar opodatkowany podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania objęta jest kwota tego podatku, to należało ustalić podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług poprzez doliczenie do danych z prowadzonych przez spółkę ewidencji sprzedaży kwot podatku akcyzowego wynikających z decyzji określającej zobowiązanie w podatku akcyzowym za analogiczne okresy rozliczeniowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne