07.11.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 7 listopada 2013 r., sygn. I FSK 72/13

Czynności, tj. wycena strat, lustracja miejsca zdarzenia, uzyskiwanie od ubezpieczonego informacji i danych w tym zakresie oraz ich analiza, sporządzenie raportów o wartości strat i wysokości odszkodowania, mogą być traktowane jako pewna dająca się wyodrębnić całość, co pozwala kwalifikować je do czynności, o których mowa w art. 43 ust. 13 ustawy o VAT i tym samym korzystać z przewidzianego w tym przepisie zwolnienia z opodatkowania.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś (sprawozdawca), Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Ryszard Pęk, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 7 listopada 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 października 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 3336/11 w sprawie ze skargi M. J. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 16 sierpnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz M. J. kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 17 października 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 3336/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną przez M. J. interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 16 sierpnia 2011 r., wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług.

We wniosku o udzielenie interpretacji M. J. (dalej jako "skarżąca") wskazała, że prowadzona przez nią firma "M." świadczy usługi na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych, z upoważnienia i na rzecz których działa. Są to czynności związane ze świadczeniem usług ubezpieczeniowych dotyczących likwidacji szkód, które obejmują: wycenę wartości strat poprzez identyfikację zakresu szkody i wynikających z niej obszarów strat; lustrację miejsca zdarzenia, zapytania kierowane do ubezpieczonego o informacje i dane niezbędne do wyceny strat (kopie zapytań przekazywane są zlecającemu towarzystwu ubezpieczeniowemu); gromadzenie oraz analiza danych i informacji przekazanych przez ubezpieczonego; sporządzenie pisemnego raportu o wartości strat i wysokości odszkodowania; a także przekazanie towarzystwu ubezpieczeniowemu pisemnego raportu oraz danych i informacji, które stanowiły podstawę wyceny. Opracowania sporządzane przez skarżącą na bezpośrednie zlecenia towarzystw ubezpieczeniowych stanowią odrębne całości i nie mają zastosowania w innych zleceniach. Usługi świadczone są na terytorium Polski.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne