Wyrok NSA z dnia 1 sierpnia 2013 r., sygn. I FSK 1236/12
Członkowie prezydium związku rolników ponoszą odpowiedzialność za jego zaległości, mimo że nie ma on zdolności upadłościowej. Brak wiedzy finansowej niczego nie zmienia.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak (spr.), Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia WSA (del.) Dagmara Dominik - Ogińska, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 1 sierpnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 maja 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 2550/11 w sprawie ze skargi W. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 30 czerwca 2011 r., nr [...] w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności członka prezydium zarządu Krajowego Związku [...] za zaległości podatkowe związku w podatku od towarów i usług za grudzień 2004 r. oddala skargę kasacyjną. NSA/wyr.1 - wyrok
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16 maja 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 2550/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę W. S. (dalej: "skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 30 czerwca 2011 r., w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności członka prezydium zarządu związku za zaległości podatkowe związku w podatku od towarów i usług za grudzień 2004 r.
2.1. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku sąd I instancji wskazał, że Naczelnik Urzędu Skarbowego decyzją z dnia 14 grudnia 2010 r. orzekł o solidarnej odpowiedzialności podatkowej skarżącego wraz z Krajowym Związkiem R. oraz pozostałymi członkami Prezydium Zarządu za zaległości Krajowego Związku R. z tytułu podatku od towarów i usług za 12/2004 r. w kwocie 34.456 zł wraz z odsetkami za zwłokę od tej zaległości w kwocie 23.438 zł, naliczonymi na dzień wydania decyzji.
2.2. Skarżący, w odwołaniu, zarzucił decyzji naruszenie art. 116 i art. 116a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm., dalej "O.p."), poprzez błędne przyjęcie, iż w sprawie mają zastosowanie wskazane przepisy oraz błędne ustalenie stanu faktycznego, polegające na przyjęciu, iż jako członek organu zarządzającego ponosi odpowiedzialność za zobowiązania Krajowego Związku R. Skarżący podniósł, że Związek jest organizacją społeczno - zawodową rolników funkcjonującą na mocy ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno - zawodowych organizacjach rolników (Dz. U. Nr 32, poz. 217, ze zm., dalej "ustawa o społeczno-zawodowych organizacjach rolników") i nie posiada zdolności upadłościowej w związku z treścią art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535, ze zm., dalej "u.p.u.n."). Na potwierdzenie powyższego skarżący załączył kserokopię postanowienia Sądu Rejonowego dla W. z dnia 9 maja 2006 r. oraz z dnia 30 kwietnia 2008 r. i Sądu Okręgowego w W. z dnia 18 września 2008 r. Fakt, iż Związek nie posiada zdolności upadłościowej powoduje, że nie można przypisać członkom jego zarządu winy w zakresie niezłożenia w odpowiednim czasie wniosku o ogłoszenie upadłości. Zatem w ocenie skarżącego spełniona została przesłanka powodująca wyłączenie odpowiedzialności członków Zarządu Prezydium Związku. Z kręgu podmiotów, o których mowa w art. 116a O.p. powinny być zatem wyłączone podmioty nieposiadające zdolności upadłościowej, gdyż członkowie Prezydium Związku nie mogliby skorzystać z przesłanek egzoneracyjnych, o których mowa w art. 116 O.p., przez co byliby postawieni w gorszej sytuacji, niż osoby zarządzające innymi podmiotami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty