01.10.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 1 października 2013 r., sygn. I FSK 1626/12

Przesłanki wznowienia postępowania administracyjnego, o jakich mowa w art. 240 § 1 Ordynacji podatkowej, mają dla postępowania sądowoadministracyjnego inne znaczenie niż dla postępowania podatkowego. Ustawodawca, wybierając te, które wiążą się z naruszeniem prawa, daje im walor samodzielnych przesłanek uchylenia decyzji przez Sąd, niezależnie od tego, jakie skutki mogą one spowodować w postępowaniu administracyjnym.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 1 października 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 21 sierpnia 2012 r. sygn. akt I SA/Bk 36/12 w sprawie ze skargi W. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 13 grudnia 2011 r. nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2006 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od W.K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 2.700 zł (słownie: dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

Wyrokiem z dnia 21 sierpnia 2012r., sygn. akt I SA/Bk 36/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę W.K. (dalej skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 13 grudnia 2011 r.

2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji tok postępowania

2.1. Zaskarżoną do Sądu decyzją Dyrektor Izby Skarbowej w B. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w B. z 27 września 2011 r. określającą skarżącej zobowiązania podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2006 r. w wysokości wyższej, niż zadeklarowała to podatniczka.

W oparciu o zebrany materiał dowodowy organy ustaliły, że ww. miesiącach skarżąca zaniżyła należny podatek od towarów i usług na skutek nabycia towarów spożywczych i przemysłowych, a następnie ich sprzedaży bez ewidencjonowania tych transakcji w prowadzonych rejestrach VAT. Zdaniem organów, skarżąca dokonywała sprzedaży w trzech punktach stałych w H., przy ul. B., L. i M. oraz z co najmniej dziewięciu (w miesiącu maju 2006 r. dziesięciu) samochodów dostawczych (tzw. handel obwoźny).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty