24.09.2013

Wyrok NSA z dnia 24 września 2013 r., sygn. II FSK 2506/11

Art. 138 § 1 pkt 3 k.p.a. nie określa przesłanek umorzenia postępowania odwoławczego. Jednakże literatura przedmiotu i orzecznictwo wskazują na konieczność każdorazowego poszukiwania konkretnej przyczyny bezprzedmiotowości postępowania, mając na względzie treść art. 105 k.p.a. Sytuacja taka ma miejsca gdy strona cofnie odwołanie (art. 137 k.p.a.) lub jeżeli organ odwoławczy w toku postępowania ustalił, że wnoszący odwołanie nie jest w nim stroną. Wystąpienie jakichkolwiek innych przesłanek wyklucza zatem możliwość wydania decyzji o umorzeniu postępowania odwoławczego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia NSA Antoni Hanusz (sprawozdawca), Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Protokolant Katarzyna Domańska, po rozpoznaniu w dniu 24 września 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 31 maja 2011 r. sygn. akt III SA/Łd 97/11 w sprawie ze skargi "I." [...] sp. j. z siedzibą w S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 15 grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwolnienia ruchomości spod egzekucji 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w L. na rzecz "I." [...] sp. j. z siedzibą w S. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 31 maja 2011 r., III SA/Łd 97/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny, po rozpoznaniu skargi I. spółki jawnej w S., uchylił postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 15 grudnia 2010 r. w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego. Z pisemnych motywów wyroku wynika, że w dniach: 26 października 2009 r. oraz 9 listopada 2009 r. spółka wystąpiła do Dyrektora Izby Celnej w Ł. z wnioskiem o zmianę w trybie art. 117 oraz 157a ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r., Nr 229, poz. 1954 ze zm.) - zwanej dalej: "u.p.e.a." - postanowienia o zabezpieczeniu i zwolnienie spod zajęcia zabezpieczającego dwóch samochodów ciężarowo-osobowych, samochodu osobowego, naczep oraz 5 sztuk dystrybutorów paliwa. W uzasadnieniu wniosku wyjaśniono, że spółka zamierza sprzedać ww. ruchomości za cenę rynkową, a kwoty uzyskane ze sprzedaż zostaną przekazane na rachunek bankowy organu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty