Wyrok NSA z dnia 4 września 2013 r., sygn. I FSK 1257/12
Osoby fizycznej, która prowadziła działalność rolniczą na gruncie nabytym ze zwolnieniem z podatku VAT i przekształconym wskutek zmiany planu zagospodarowania przestrzennego niezależnej od woli tej osoby w grunt przeznaczony pod zabudowę, nie można uznać za podatnika podatku VAT w rozumieniu art. 9 ust. 1 i art. 12 ust. 1 Dyrektywy VAT, kiedy dokonuje ona sprzedaży tego gruntu, jeżeli sprzedaż ta następuje w ramach zarządu majątkiem prywatnym tej osoby. Natomiast jeżeli osoba ta w celu dokonania wspomnianej sprzedaży podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy VAT, należy uznać ją za podmiot prowadzący "działalność gospodarczą" w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku VAT.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Artur Mudrecki, Protokolant Marta Sokołowska - Juras, po rozpoznaniu w dniu 4 września 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej H. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 27 lutego 2012 r. sygn. akt III SA/Gl 127/11 w sprawie ze skargi H. N. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 4 października 2010 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od H. N. na rzecz Ministra Finansów kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 27 lutego 2012 r., sygn. akt III SA/Gl 127/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę H. N. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 4 października 2010 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że podatniczka wniosła o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania sprzedaży nieruchomości niezabudowanych podatkiem od towarów i usług. Skarżąca jest właścicielką niezabudowanych nieruchomości gruntowych, które z powodu konieczności finansowania wydatków inwestycyjnych zmuszona jest sprzedać. Grunty te zakupione były od osób fizycznych bez opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Zakupu dokonano z majątku dorobkowego, z intencją działalności rolniczej. Działki rolne były jednak ugorowane, bowiem skarżącej nie udało się zrealizować na nich działalności rolniczej. Strona wskazała też, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego artykułami spożywczymi. Wykonywana działalność gospodarcza nie obejmuje handlu nieruchomościami. Obecnie z powodu planów inwestycyjnych (zakup elektrowni wiatrowej i budowa farmy wiatrowej) strona rozpoczęła sprzedaż działek. Na działkach przeznaczonych do sprzedaży nie zostały dokonane jakiekolwiek nakłady inwestycyjne, jednak uzyskano dla nich decyzje o warunkach zabudowy oraz zgodę na sprzedaż od Agencji Nieruchomości Rolnych. Skarżąca sprzedała już część działek. W związku z powyższym zadano pytanie: Czy sprzedaż nieruchomości niezabudowanych opisanych wyżej stanowiących majątek osobisty wnioskodawcy należy opodatkować podatkiem od towarów i usług? W ocenie podatniczki sprzedaż ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty