06.09.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 września 2013 r., sygn. I FSK 1298/12

Zasady neutralności podatku VAT i proporcjonalności wymagają, by państwo członkowskie umożliwiło podatnikowi wykazanie przed organami podatkowymi przy użyciu innych środków, że dochował on należytej staranności w okolicznościach danej sprawy celem upewnienia się, że nabywca towarów lub usług jest w posiadaniu korekty faktury i że zapoznał się z nią oraz, że dana transakcja została w istocie zrealizowana na warunkach określonych w owej korekcie faktury.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia WSA (del.) Dagmara Dominik-Ogińska, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 6 września 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej V. S.A. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 maja 2012 r. sygn. akt I SA/Kr 397/12 w sprawie ze skargi V. S.A. w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 10 sierpnia 2010 r. nr ... w przedmiocie podatku i od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od V. S.A. w K. na rzecz Ministra Finansów kwotę 240 zł (słownie: dwieście czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 25 maja 2012 r., sygn. akt I SA/Kr 397/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę V. S.A. w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 10 sierpnia 2010 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług.

2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia, czy w świetle art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej u.p.t.u.) prawidłowe jest obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę wynikającą z faktur korygujących w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymano pocztowe zwrotne potwierdzenie doręczenia faktur korygujących, lub w którym otrzymano zwrot pocztowej przesyłki poleconej z adnotacją "zwrot - nie podjęto w terminie". Z przedstawionego stanu faktycznego wynikało, że wystawione z tytułu opłat licencyjnych za udostępnienie systemu sprzedaży "S." faktury zostały wystawione i doręczone kontrahentowi, tj. weszły do obrotu prawnego. Faktury zawierają opis "opłaty licencyjne" zgodnie z postanowieniami listów intencyjnych, jednak z uwagi na fakt, że nie doszło do zawarcia umów o współpracy, o których była mowa w listach intencyjnych, licencja nie została ostatecznie udzielona. Faktury nie dokumentują zaliczek, a należności stwierdzone fakturami nie były nigdy zapłacone przez odbiorcę faktury. Spółka zamierza wystawić faktury korygujące, a następnie wysłać je do kontrahenta. Jednakże biorąc pod uwagę, że kontrahent nie odbiera od wnioskodawcy innej korespondencji, wnioskodawca przewiduje, że faktury korygujące mogą zostać zwrócone z adnotacją - "zwrot - nie podjęto w terminie". Na formularzu zwrotnego potwierdzenia odbioru przymocowanym do koperty zawierającej przesyłkę, będzie znajdować się adnotacja wnioskodawcy o zawartości przesyłki (faktury korygujące o określonych numerach). Poza fakturami korygującymi brak jest innych dokumentów potwierdzających istnienie okoliczności będących przyczyną wystawienia faktury korygującej. Zadano więc pytanie, czy w świetle art. 29 ust. 4a u.p.t.u. prawidłowe jest obniżenie podatku od towarów i usług należnego o kwotę wynikającą z korygujących faktur VAT, w miesiącu, w którym wystąpi jedno z następujących zdarzeń:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne