01.08.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 1 sierpnia 2013 r., sygn. I FSK 1239/12

Mimo iż przepis art. 6 K.c. nie obowiązuje w postępowaniu podatkowym, wynikająca z niego reguła dowodowa o uniwersalnym charakterze, znajdzie jednak zastosowanie. Kierując się bowiem tylko i wyłącznie zasadami logiki, w pełni uprawniony staje się wniosek, że ten, kto w postępowaniu (w tym także podatkowym) formułuje określone twierdzenie, musi je następnie dowieść pod rygorem, iż twierdzenie uznane zostanie za nieudowodnione, przez co nie wywoła ono pożądanych przez twierdzącego skutków.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 23 lipca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. Sp. z o. o. z siedzibą w U. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 11 kwietnia 2012 r. sygn. akt I SA/Gd 117/12 w sprawie ze skargi M. Sp. z o. o. z siedzibą w U. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 8 grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. Sp. z o. o. z siedzibą w U. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 2700 zł (słownie: dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 11 kwietnia 2012 r., sygn. akt I SA/Gd 117/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę M. sp. z o.o. w U. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 8 grudnia 2011 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2005 r.

1.2. W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że przeprowadzone postępowanie nie naruszyło przepisów postępowania w stopniu mającym istotny wpływ na wynik sprawy. Organ w sposób prawidłowy dokonał subsumcji ustalonego stanu faktycznego pod właściwe normy prawa materialnego i na ich podstawie zasadnie uznał, że dokonane przez skarżącą rozliczenie podatku VAT za grudzień 2005 r. było wadliwe. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że po pierwsze prawidłowe jest rozstrzygnięcie organu odwoławczego w zakresie podatku należnego. Organ słusznie stwierdził, że skarżąca wystawiła faktury, które nie dokumentują wykazanych w nich dostaw: dla M. (faktura [...]), jak i dla spółki M. (faktura [...]), w związku z tym nie była uprawniona do wykazania podatku należnego związanego z tymi dostawami. Po drugie, skarżąca w rozliczeniu uwzględniła w sposób nieprawidłowy podatek naliczony wykazany w: refakturowanych na skarżącą fakturach wystawionych w związku z usługami transportowymi świadczonymi przez P. s.c., fakturach refakturujących koszty ponoszone przez spółkę T., fakturze wystawionej przez spółkę M. 1 grudnia 2005 r., fakturach zakupu paliwa do samochodów, fakturze wystawionej z tytułu nabycia linii produkcyjnej (błędna stawka podatku VAT).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne