21.08.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 21 sierpnia 2013 r., sygn. I FSK 1029/12

Uwzględnienie zasad rządzących rozliczaniem podatku VAT w ramach Unii Europejskiej wymusza – dla ich realizacji – kompleksowego podejścia do interpretacji norm krajowych regulujących kwestie czysto procesowe w sprawach podatkowych.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 21 sierpnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 kwietnia 2012 r. sygn. akt III SA/Wa 2327/11 w sprawie ze skargi C. z siedzibą w Niemczech na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 7 czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o zwrot podatku od towarów i usług za okres od kwietnia do grudnia 2008 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz C. z siedzibą w Niemczech kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 17 kwietnia 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 2327/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi C. z siedzibą w Niemczech na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 7 czerwca 2011 r. w przedmiocie pozostawienia bez rozpoznania wniosku o zwrot podatku od towarów i usług za okres od kwietnia do grudnia 2008 r., uchylił zaskarżone postanowienie, stwierdził, że nie może ono być wykonane w całości oraz zasądził na rzecz strony zwrot kosztów postępowania sądowego.

1.2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że zaskarżonym postanowieniem Dyrektor Izby Skarbowej w W. utrzymał w mocy postanowienie organu pierwszej instancji w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o zwrot podatku VAT. Postanowienie to organ uzasadnił brakiem wymaganych prawem dokumentów. Wojewódzki Sąd Administracyjny podzielił pogląd skarżącej, że przedmiotowe postanowienie było przedwczesne, bowiem wydane zostało 30 listopada 2010 r., a więc w tym samym dniu, w którym wydane zostało postanowienie organu pierwszej instancji w sprawie odmowy przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych wniosku o zwrot podatku VAT za okres od kwietnia do grudnia 2008 r. Postanowienie w sprawie odmowy przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych wniosku nie było wówczas ostateczne, bowiem stronie służyło zażalenie. W konsekwencji, w tym dniu nie można było przesądzić, czy organ podatkowy zasadnie odmówił przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych wniosku o zwrot podatku VAT. Dlatego też nie zachodziły jeszcze przesłanki opisane w art. 169 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm., dalej jako "O.p.") do pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty