Wyrok NSA z dnia 18 lipca 2013 r., sygn. II FSK 2092/11
Grunty, na których znajdowały się kiedyś tory, nie powinny być opodatkowane według najwyższej stawki.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tomasz Kolanowski (sprawozdawca), Sędziowie NSA Bogusław Dauter, WSA del. Beata Cieloch, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 18 lipca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. S.A. w W. Oddział G. [...] w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 12 maja 2011 r. sygn. akt I SA/Ol 240/11 w sprawie ze skargi P. S.A. w W. Oddział G. [...] w G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia 14 stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za lata 2007-2009 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie, 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. na rzecz P. S.A. w W. Oddział G. [...] w G. kwotę 6.192 (słownie: sześć tysięcy sto dziewięćdziesiąt dwa) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. [pic]
Uzasadnienie
Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1. Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę P. S. A. z siedzibą w W. (dalej Spółka) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. w przedmiocie podatku od nieruchomości.
2. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w O., decyzją z dnia 14 stycznia 2011 r., utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy K. z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie określenia P. S. A. w W. wysokości zobowiązania podatku od nieruchomości za lata 2007- 2009.
W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że nie sposób zgodzić się z poglądem Spółki, że posiadana przez nią linia kolejowa nr [...] L.- F., obejmująca gminę K., została podwójnie opodatkowana, raz od wartości budowli, a powtórnie od powierzchni gruntów. Ponadto organ nie zgodził się z poglądem wyrażonym we wskazanym przez Spółkę, wyroku z dnia 19 lutego 2009 r., sygn. akt I SA/Sz 650/08, w którym to wyroku Sąd zaliczając linie kolejowe do obiektów budowlanych uznawanych za budowlę wskazał, że ustawa Prawo budowlane nie zawiera jednak definicji linii kolejowych. Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm., dalej: u.p.o.l.) nie zawiera odesłania do przepisów prawa transportowego, w tym rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 10 września 1998 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 151, poz. 987, dalej: rozporządzenie), lecz odsyła do ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm., dalej: prawo budowlane). Art. 1 a u.p.o.l. zawiera definicję budynku, budowli, gruntów, tym samym dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości grunty stanowią odrębną kategorię od budynków i budowli. W ten sposób organy podatkowe są zobowiązane uwzględnić zróżnicowanie obiektów ze względu na ustawowo wyznaczony obowiązek podatkowy. Nie ma też niekonsekwencji w tym, że odrębnym przedmiotem opodatkowania są grunty, a innym budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, przesądzające znaczenie mają tu wpisy w ewidencji gruntów i budynków.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty