25.07.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 25 lipca 2013 r., sygn. I FSK 1132/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 25 lipca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 24 kwietnia 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 244/12 w sprawie ze skargi Firmy M. L. Sp. z o. o. w J. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 25 października 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Wyrokiem z dnia 24 kwietnia 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 244/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił zaskarżoną przez Firmę Motoryzacyjną L. Spółka z o.o. w J. indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 25 października 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Stan sprawy przedstawiony przez Sąd I instancji:

We wniosku o udzielnie pisemnej interpretacji Firma Motoryzacyjna L. Spółka z o.o. w J.(zwana dalej "Spółką") wskazała, że przedmiotem jej działalności jest między innymi sprzedaż pojazdów samochodowych. Umowa dealerska zobowiązuje ją do utrzymywania odpowiednich zapasów każdej serii modelu samochodów sprzedawanych marek, w tym także pojazdów demonstracyjnych do jazd testowych oraz pojazdów zastępczych. Część towarów handlowych (samochodów) pełni jednocześnie funkcje pojazdów zastępczych lub testowych. Pojazdy testowe są zarejestrowane zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym i są wykupione dla nich niezbędne polisy ubezpieczeniowe. Na tym tle spółka sformułowała pytanie, czy w świetle obowiązujących przepisów, w przypadku gdy samochód nabyty w celu dalszej odprzedaży będzie również wykorzystywany do jazd testowych (demonstracyjnych) lub jako pojazd zastępczy przez okres dłuższy niż jeden rok, nie ma obowiązku korygowania odliczonego wcześniej podatku VAT? Ponadto skarżąca zapytała, czy w świetle obowiązujących przepisów, fakt że samochód, który przez jeden rok był wykorzystywany do jazd testowych (demonstracyjnych) lub jako pojazd zastępczy i po upływie tego okresu zostanie zaliczony do środków trwałych powoduje powstanie po stronie podatnika obowiązku korygowania odliczonego wcześniej podatku VAT?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne