25.07.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 25 lipca 2013 r., sygn. I FSK 1063/12

"Utrzymanie decyzji w mocy" jest określeniem, które wskazuje formalnie na utrzymanie w mocy bytu decyzji organu podatkowego I instancji, ale oznacza zarazem, że treść rozstrzygnięcia organu podatkowego II instancji, choć tożsama z rozstrzygnięciem organu podatkowego I instancji, stanowi wynik przeprowadzonego samodzielnie przez organ podatkowy II instancji postępowania podatkowego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 25 lipca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 18 kwietnia 2012 r., sygn. akt I SA/Bd 20/12 w sprawie ze skargi A.K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 27 października 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od czerwca do listopada 2006 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Wyrokiem z dnia 18 kwietnia 2012 r., sygn. akt I SA/Bd 20/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uchylił zaskarżoną przez A. K. decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 27 października 2011 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od czerwca do listopada 2006 r.

Stan sprawy przedstawiony przez Sąd I instancji:

W okresie od czerwca do listopada 2006 r. A.K. (zwana dalej "podatniczką" bądź "stroną skarżącą") prowadziła działalność gospodarczą w zakresie przewozu towarów samochodami ciężarowymi. W toku kontroli przeprowadzonej w firmie skarżącej za wskazany wyżej okres ustalono, że ilość nabytego przez stronę paliwa ponad dwukrotnie przewyższała ilość potrzebnych do przejechania kilometrów, wynikających z faktur dokumentujących świadczenie usług transportowych. Uznano prowadzone przez podatniczkę ewidencje sprzedaży za nierzetelne, co skutkowało określeniem podstawy opodatkowania w drodze oszacowania. Ponadto w poszczególnych miesiącach podatniczka dokonała odliczenia podatku VAT w łącznej kwocie 802,34 zł wynikającego z faktur VAT, które zdaniem organu podatkowego nie zostały wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych. W związku z powyższym decyzją z dnia 29 lipca 2011 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w A. określił podatniczce kwotę zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od towarów i usług za miesiące od czerwca do listopada 2006 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne