Wyrok NSA z dnia 28 sierpnia 2013 r., sygn. I FSK 1335/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Ryszard Pęk, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 28 sierpnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 29 marca 2012 r., sygn. akt I SA/Sz 929/11 w sprawie ze skargi Z. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 30 sierpnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2006 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Z. C. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w S. kwotę 7200 (słownie: siedem tysięcy dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.
1.1. Wyrokiem z 29 marca 2012 r., sygn. akt I SA/Sz 929/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę Z. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z 30 sierpnia 2011 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2006 r.
1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w S. z 14 stycznia 2011 r., określającą Z. C. w podatku VAT zobowiązania podatkowe za miesiące od stycznia do września 2006 r. oraz nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za miesiące od października do grudnia 2006 r. Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynikało, że u Z. C., prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą "D." w S. przeprowadzono kontrolę w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania VAT za poszczególne miesiące 2006 r. Na podstawie faktur VAT, dokumentów transportowych ADT, zeznań świadków i danych zawartych w bazie VIES oraz informacji nadesłanych przez zagraniczne organy podatkowe ustalono, że podatnik nie ewidencjonował wszystkich transakcji zakupu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, tj. benzyny, nafty i parafiny od takich firm jak: S. a.s. z B., C. z Niemiec. Organy ustaliły, że wyroby te, zgodnie z fakturami i zleceniami transportowymi, zostały przywiezione i rozładowane na terytorium kraju. Ponadto ustalono, że podatnik nie ewidencjonował wszystkich transakcji sprzedaży, w tym że nie wystawił na rzecz J. S. faktur zaliczkowych w związku z dokonanymi przez kontrahenta przedpłatami za roboty budowlane. Stwierdzono, że 70 faktur VAT wystawionych przez podatnika na rzecz czeskiej firmy S. s.r.o. nie zostało zaewidencjonowanych i wprowadzonych do obrotu prawnego i że nie dokumentowały one rzeczywistych transakcji dostaw wewnątrzwspólnotowych. Ustalenia te stanowiły podstawę do oszacowania przez organ pierwszej instancji podstawy opodatkowania i określenia podatnikowi za poszczególne miesiące odpowiednio zobowiązań podatkowych i nadwyżek podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na kolejne okresy rozliczeniowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty