10.07.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 10 lipca 2013 r., sygn. I FSK 1192/12

W myśl art. 19 ust. 1 i 2 u.p.t.u. podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 15 ust. 2, a w przypadku importu – suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego. Przepis ten odnosi się więc do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (spr.), Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 3 lipca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. I. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 13 marca 2012 r. sygn. akt I SA/Wr 1732/11 w sprawie ze skargi J. I. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 23 grudnia 2005 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do kwietnia 2003 r. oddala skargę kasacyjną. NSA/wyr.1 - wyrok

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 13 marca 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 1732/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę J. I. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 23 grudnia 2005 r. nr ... w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do kwietnia 2003 r.

2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że Naczelnik Urzędu Kontroli Skarbowej w W. decyzją z 29 września 2005 r. określił skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do kwietnia 2003 r. Organ podatkowy ustalił, że skarżący w tym okresie pomniejszył w sposób nieuprawniony podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur VAT wystawionych przez J. L., który prowadził fikcyjną działalność gospodarczą, dokumentując na potrzeby podatku od towarów i usług czynności gospodarcze niemające miejsca w rzeczywistości - zakup komponentów do produkcji paliw, ich sprzedaż oraz zakup, wyprodukowanego z tych komponentów paliwa. Paliwo to miał zaś sprzedawać między innymi skarżącemu. Organ ustalił, że skarżący dokonywał zakupu komponentów paliwa bezpośrednio w R. i przewoził własnym transportem. Zakupione komponenty zlewał następnie do zbiorników na stacji paliw w K. i mieszał z pełnowartościowym paliwem zakupionym w innych firmach, tworząc w ten sposób tzw. "blendę" oleju napędowego, którą sprzedawał jako pełnowartościowe paliwo swoim odbiorcom. Obniżenie podatku należnego o kwoty podatku naliczonego zawartego w spornych fakturach stanowiło więc naruszenie art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 ze zm., dalej jako u.p.t.u.). Ponadto skarżący dokonywał dostaw "blendy", które nie zostały potwierdzone fakturami VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne