02.07.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 2 lipca 2013 r., sygn. I FSK 1158/12

Transakcja nabycia na własne ryzyko wierzytelności trudnej, po cenie niższej od jej wartości nominalnej, nie będzie mogła być zakwalifikowana jako świadczona przez nabywcę wierzytelności usługa w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Warunkiem jest, by cena nabycia wierzytelności odzwierciedlała ich rzeczywistą wartość ekonomiczną.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia WSA (del.) Izabela Najda - Ossowska (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 2 lipca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 czerwca 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 1377/12 w sprawie ze skargi T. Sp. z o. o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 16 kwietnia 2010 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z 16 kwietnia 2010r. wydaną na wniosek T. Sp. z o.o. w W. (Skarżąca) w przedmiocie stawki VAT z tytułu nabycia wierzytelności, obowiązku uwzględniania w proporcji sprzedaży obrotu uzyskanego z tytułu nabycia wierzytelności, jako czynności dokonywanej sporadycznie, momentu powstania obowiązku podatkowego, rozliczenia należności i zobowiązań powstałych w wyniku umowy przelewu wierzytelności z innymi należnościami w drodze kompensaty.

2. Sąd I instancji wskazał, że Skarżąca we wniosku wyjaśniła, że w czerwcu 2009r. zawarła umowę przelewu wierzytelności, na podstawie której nabyła wymagalną, nieobciążoną i bezsporną wierzytelność od spółki akcyjnej. Jest to należność handlowa, wynikająca z faktur VAT. Kwota zapłaty za tę wierzytelność jest równa kwocie wierzytelności. Umowa nie przewiduje innych zobowiązań poza zapłatą ceny. Umowa przelewu wierzytelności została zawarta po raz pierwszy, a Skarżąca nie zamierza wykonywać czynności nabywania wierzytelności w sposób ciągły. W przedmiocie działalności zgłoszonej do KRS wymieniła pozostałą finansową działalność usługową gdzie indziej niesklasyfikowaną (PKWiU 67.13.Z).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne