16.07.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 16 lipca 2013 r., sygn. II FSK 2148/11

Art. 67a § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej pozwala na umorzenie zaległości podatkowych tylko wówczas, gdy zachodzi ważny interes podatnika lub interes publiczny. Dotychczasowe orzecznictwo sądów administracyjnych bogate jest w przykłady dotyczące tego, jakie okoliczności faktyczne mieszczą się w zakresie wskazanych pojęć. Zwraca się uwagę, że pod pojęciem "ważnego interesu podatnika" rozumieć należy w szczególności nadzwyczajne przypadki losowe, niezależne od działań podatnika, jak np. klęski żywiołowe.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz (sprawozdawca), Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia WSA (del.) Andrzej Jagiełło, Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 16 lipca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 20 maja 2011 r., sygn. akt I SA/Łd 405/11 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 21 lutego 2011 r., nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2001 r. z tytułu nieujawnionych źródeł przychodów 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi, 2) zasądza od M. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 490 (czterysta dziewięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 20 maja 2011 r., I SA/Łd 405/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, po rozpoznaniu skargi M. K., uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L.. z dnia 21 lutego 2011 r. w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2001 r. w wysokości 65.686,00 zł z tytułu nieujawnionych źródeł przychodów. Jak wynika z uzasadnienia powyższego wyroku, decyzją z dnia 30 września 2010r. Naczelnik Urzędu Skarbowego L.., mając na względzie treść art. 67a § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) odmówił skarżącemu umorzenia wskazanych wyżej zaległości wraz z odsetkami za zwłokę, które na dzień wniesienia podania stanowiły kwotę 17.570 zł. Organ przyznał, że na przeszkodzie w uzyskaniu środków pieniężnych na zapłatę zaległości podatkowej stoi stan zdrowia skarżącego, nie pozwalający na pracę. Został on uznany za całkowicie trwale niezdolnego do pracy i ma orzeczoną drugą grupę inwalidzką. Od wielu lat cierpi na niedowład lewej ręki, a także ma problem ze wzrokiem. Na skutek problemów życiowych rozwinęła się u skarżącego depresja, która dodatkowo pogłębiła poczucie beznadziejności położenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty