18.06.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 18 czerwca 2013 r., sygn. I FSK 1065/12

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT "w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.". Nie może przy tym ulegać wątpliwości, że wymienione prawo obniżenia kwoty podatku należnego (a w konsekwencji ew. prawo do zwrotu podatku) wynikać może jedynie w odniesieniu do podatku naliczonego w fakturze dokumentującej rzeczywistą transakcję (co znajduje potwierdzenie w przepisach art. 88 ust. 3a o VAT).

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 18 czerwca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej I. Sp. z o. o. z siedzibą w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 25 kwietnia 2012 r., sygn. akt I SAB/Sz 1/12 w sprawie ze skargi I. Sp. z o. o. z siedzibą w P. na bezczynność Naczelnika Urzędu Skarbowego w B. w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za lipiec i sierpień 2010 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z 25 kwietnia 2012 r., sygn. akt I SAB/Sz 1/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę I. sp. z o.o. z siedzibą w P. (dalej: "spółka", "skarżąca") na bezczynność Naczelnika Urzędu Skarbowego w B. w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za lipiec i sierpień 2010 r.

1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że na skutek złożonego przez spółkę wniosku o zwrot różnicy podatku za lipiec i sierpień 2010 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego uznając, że zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, na podstawie art. 87 ust. 2 zdanie drugie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - dalej: "ustawa o VAT"), przedłużył termin jego zwrotu do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach kontroli podatkowej i wszczętego następnie postępowania podatkowego. Kontrola rozpoczęła się 23 września 2010 r. i obejmowała swoim zakresem sprawdzenie zasadności zadeklarowanych zwrotów w podatku od towarów i usług za ww. okresy - przed ich dokonaniem - oraz prawidłowości rozliczenia podatku od towarów i usług za czerwiec 2010 r. Czynności kontrolne zakończono 11 października 2010 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne