Wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2013 r., sygn. I FSK 1122/12
Przyjęcie, że dana osoba fizyczna sprzedając działki budowlane działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec) wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czyli stałą. Fakt podjęcia takich czynności jak np. uzbrojenie terenu, wydzielenie dróg wewnętrznych oraz działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, stanowią o takiej aktywności.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia WSA (del.) Hieronim Sęk, Protokolant Marta Sokołowska - Juras, po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 3 kwietnia 2012 r., sygn. akt I SA/Łd 220/12 w sprawie ze skargi A. A. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 10 listopada 2011 r., nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. A. na rzecz Ministra Finansów kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 3 kwietnia 2012 r., sygn. akt I SA/Łd 220/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę A. A. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 10 listopada 2011 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług planowanej sprzedaży działek skarżący podał, że jest osobą fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie produkcji odzieży skórzanej i kożuchów. 20 maja 2005 r. nabył nieruchomość rolną w postaci działki gruntu (drogą zniesienia współwłasności nieruchomości rolnej) w celu powiększenia gospodarstwa rolnego, bez związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W momencie nabycia działki dla obszaru, na którym działka jest położona, nie było miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nabyta działka została następnie podzielona na mniejsze działki. Decyzją Wójta Gminy N. z 7 czerwca 2006 r. 15 działek przeznaczono na cele budownictwa jednorodzinnego, 2 na poszerzenie dróg gminnych, a 2 utworzyły drogi wewnętrzne. Przeznaczenie działek wynikało z uchwały Rady Gminy N. z 13 czerwca 2005 r., która zatwierdziła zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Skarżący 5 lipca 2011 r. sprzedał jedną z działek przeznaczonych na cele budownictwa oraz udział w jednej z działek przeznaczonych na drogę wewnętrzną. Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości sprzeda część lub całość pozostałych działek. Zadano więc pytanie: Czy w przypadku dokonania w przyszłości sprzedaży kolejnych działek powstałych w wyniku podziału nabytej działki, sprzedaż taka powinna zostać uznana za dokonaną w ramach wykonywanej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i w związku z tym powinna zostać opodatkowana tym podatkiem? Zdaniem wnioskodawcy, sprzedaż działek opisanych we wniosku nie nastąpiła w rezultacie wykonywania przez niego działalności gospodarczej. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega zaś jedynie profesjonalny obrót nieruchomościami. Wnioskodawca podkreślił, że nie prowadzi działalności związanej z obrotem nieruchomościami, a ponadto nabywając działki, nie miał zamiaru ich zbycia. Powołał się też na orzeczenia sądów administracyjnych oraz indywidualne interpretacje podatkowe w analogicznych sprawach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty